Working experiences and urban life practices of highly educated Syrian women in Gaziantep
Gaziantep'te yaşayan yüksek eğitimli Suriyeli kadınların çalışma deneyimleri ve kentsel yaşam pratikleri
- Tez No: 786746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TUNCER, PROF. DR. HİMMET MURAT GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, yüksek eğitimli Suriyeli kadınların Gaziantep'e göç etmelerinden sonra emek piyasasına dahiliyetlerini ve kentsel yaşam pratiklerini incelemeyi amaçlamıştır. 2022 yılında Gaziantep, Türkiye'de en fazla Suriyeli nüfusu barındıran ikinci kenttir. Gaziantep'in geçmişten gelen bağları nedeniyle göçmenler tarafından tercih edilmesi, çeşitli iş olanakları bulunması, Suriye sınırına yakınlığı ve görece ucuz bir kent olması nedeniyle Suriyeliler tarafından tercih edilmesi, yüksek eğitimli Suriyeli kadınlara dair bilgilerin azlığı bu araştırmanın yapılmasına olanak sağlamıştır. Kentin varolan katmanlı göç tarihine yakın zamanda eklemlenen Suriye göçü ile kent; mekansal, ekonomik, sosyal, kültürel değişimler ve dönüşümler yaşamaktadır. Bu araştırmada göç sonrası dönemde yerleşme pratikleri ve mekân kullanımı ilişkileri ile kadınların çalışma koşulları incelenmiştir. Yüksek eğitimli Suriyeli kadınlara dair bir genelleme yapılmayacak olsa da; bu kentte yaşayan yüksek eğitimli Suriyeli kadınların göç hikayeleri, yerleşme deneyimleri, emek piyasasına katılmaları, kentsel hayatları aktarılmak istenmiştir. Bu doğrultuda Suriye'den farklı yıllarda gelmiş, çoğunluğu farklı meslek grubundan 15 yüksek eğitimli kadın ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Kadınlar ya Suriye'ye yakın oluşundan ya da iş imkanlarından dolayı Gaziantep'i tercih etmişlerdir. Kadınların çoğunluğu profesyonellikleri dışında emek piyasasına dahil olmuşlardır. Kent hayatına katılımları kadınların emek piyasasına nasıl dahil oldukları ile de ilişkilidir. Kadınların kentsel hareketliliği göç sonrası zamanla artmıştır. İş yaşamında ya da kent hayatında ayrımcılığa maruz kalan kadınlar, bununla baş etme yolları geliştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the inclusion of highly educated Syrian women in the labour market and their urban life practices after they migrated to Gaziantep. In 2022, Gaziantep is the second city with the largest Syrian population in Turkey. The fact that Gaziantep is preferred by migrants due to its ties from the past, having various job opportunities, being chosen by Syrians due to its proximity to the Syrian border and being a relatively cheap city, and the scarcity of information on highly educated Syrian women enabled this research to be conducted. With the Syrian migration, which has recently been added to the existing layered migration history of the Gaziantep, is experiencing spatial, economic, social, and cultural transformations. In this research, the post-migration practices and the relationship between the use of space and the working conditions of women were examined. Although no generalisation will be made about highly educated Syrian women, this research aims to convey the migration stories, resettlement experiences, participation in the labour market, and urban life of highly educated Syrian women living in this city. In this direction, interviews were conducted with 15 highly educated women, mostly from different occupational groups, who came from Syria in different years. Women preferred Gaziantep either because of its distance to Syria or because of job opportunities. The majority of women are involved in the labour market outside of their professional specialties. Their participation in urban life is also related to how women are included in the labour market. Urban mobility of women has increased over time after migration. Women exposed to discrimination in workforce or urban life have developed ways to cope with it.