Sivas-Samsun demiryolu hattının ekonomik etkileri
Economic effects of Sivas-Samsun railway line
  1. Tez No: 786769
  2. Yazar: MUHAMMED GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN ZABUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı gittikçe önem kazanan demiryolu ulaşımına dikkat çekmek ve Türkiye bağlamında örnek bir hat üzerinden bunu göstermektir. Demiryolları sanayi devrimi ile dünya gündemine girmiş ve dönemin en önemli taşıma aracı olmuştur. Bütün modern ülkeler ise günümüzde yüksek hızlı trenler ile yolcu taşımacılığına büyük önem vermektedir. Bütün gelişmiş ülkelerde yüksek hızlı trenler istihdam edilmekte ve hizmete sunulmaktadır. Bu bilgiler mevcut çalışmanın önemini demiryollarının önemi ile paralel kılmaktadır. Bu çalışma; Ulaşım Tarihi ve Demiryollarının Ortaya Çıkışı, Osmanlı Döneminde Demiryolları, Cumhuriyet Döneminde Demiryolları ve Sivas (Kalın)-Samsun Hattının Ekonomik Etkileri olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Araştırma yapılan süreçte kütüphanelerde çeşitli kitaplardan yararlanılmış, kurumlar ile bilgi alışverişi yapılmış ve istatistiki belge alımı gerçekleşmiştir. Kütüphaneler ve internette yapılan araştırmalar sonucunda daha önce yapılan çalışmalar incelenmiş ve bu taramalarla elde edilen bulgulara çalışmada yer verilmiştir. Mevcut çalışma, Sivas-Samsun demiryolu güzergâhının ülke ekonomisine olumlu etkisini, yük ve yolcu taşımacılığı ile tüm ülke ve bölge ekonomisinin büyümesine yardımcı olması ve yerel halkın ihtiyaçlarını karşılaması açısından önemini ortaya koymuştur. Ayrıca bu çalışma, gelecekte yük ve yolcu taşımacılığında demiryolu yatırımlarının eski önemini geri kazanacağını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to draw attention to railway transportation, which is gaining importance and to show this through an example route in Turkey (Sivas - Samsun). Railways entered the world agenda with the industrial revolution and became the most important transportation vehicle of the period. On the other hand, all modern countries attach great importance to passenger transportation by high-speed trains. High-speed trains are employed and put into service in all developed countries. This information makes the importance of the current study parallel with the importance of railways. This study consists of four parts: The history of Transportation and the Emergence of Railways, Railways in the Ottoman Period, Railways in the Republican Period and Economic Effects of the Sivas (Kalın)-Samsun Line. During the research process, various books were used in libraries, information was exchanged with institutions and statistical documents were obtained. As a result of the research in libraries and on the internet, previous studies were examined and the findings were included in the study. The current study found the positive effect of the Sivas-Samsun railway route on the country's economy, its importance in terms of helping the whole country and regional economy to grow with cargo and passenger transportation, and meeting the needs of the local people. In addition, this study foresees that railway investments will regain their former importance in freight and passenger transportation in the future.