Atatürk dönemi doğal afetler (1923-1938)
Atatürk era naturel disasters (1923-1938)
  1. Tez No: 786768
  2. Yazar: YUSUF BAHRİ KAPUSUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsanlar ve diğer canlılar için önemli sosyo-ekonomik kayıplara neden olan doğal afetler, insanoğlunun yeryüzünde görülmeye başladığı zamandan bugüne kadar insanlar için hem bir korku hem de acı kaynağı olmuştur. İnsanların sosyo-ekonomik faaliyetlerini olumsuz etkileyen, büyük can ve mal kayıplarına neden olan deprem, sel, su taşkınları, heyelan, kuraklık, kıtlık, çekirge istilası gibi doğal afetler, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Anadolu'da da sık yaşanan, devlet ve toplum için derin yaralar açan doğal afetler olmuşlardır. Anadolu'da Osmanlı Dönemi'nde meydana gelen deprem, sel, su taşkını, heyelan, kuraklık, kıtlık, çekirge istilası gibi doğal afetler neden oldukları can ve mal kayıpları nedeniyle büyük maddi ve manevi kayıplara neden olmuşlardır. Osmanlı Devleti ülkede meydana gelen bu doğal afetlerin neden olduğu kayıpların telafi edilmesi, yaraların sarılması konusunda imkânları ölçüsünde reayaya çeşitli yardımlar yaparken zaman zaman da afet öncesi ve sonrası çalışmalar da yapmıştır. Anadolu'da Osmanlı Dönemi'nde olduğu gibi Cumhuriyet Dönemi'nde de doğal afetler çeşitli tarihlerde meydana gelmiş ve önemli can ve mal kayıplarına neden olmuşlardır. Ülkede meydana gelen ve önemli can ve mal kayıplarına neden olan bu doğal afetler uzun yıllar süren savaşlar nedeniyle büyük sıkıntılar çeken Türk Devleti ve milletinin sıkıntılarını daha da arttırmıştır. Atatürk önderliğinde büyük mücadeleler ve zorluklardan sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti bir taraftan askeri, siyasi, sosyal ve ekonomik pek çok sorunla uğraşmak zorunda kalırken diğer taraftan ülkenin çeşitli yerlerinde yaşanan ve pek çok can ve mal kaybına neden olan doğal afetlerle de mücadele etmek zorunda kalmıştır. Anadolu'da meydana gelen doğal afetler, ülkede ve toplumda telafisi güç maddi ve manevi kayıplara neden olurken yaşanan bu kayıplar sık sık yerli ve yabancı basında haberlere konu olmuştur. Meydana gelen bu doğal afetler zaman zaman bazı yerli ve yabancı basın organlarında asılsız haberler yapılmasına neden olsa da özellikle yerli basın, ülkede meydana gelen doğal afetlerin kamuoyuna duyurulmasında, yardım kampanyalarının organize edilmesinde, zaman zaman yaşanan usulsüzlüklerin kamuoyuna duyurulmasında çok önemli görevler üstlenmiştir. Anadolu'da gerek Osmanlı gerekse Cumhuriyet Dönemi'nde meydana gelen doğal afetlerde, yaraların sarılmasında Hilali Ahmer Cemiyeti önemli görevler üstlenmiştir. Her ne kadar kuruluş amacı doğal afetler olmasa da Hilali Ahmer Cemiyeti, afetzedelerin iaşe, barınma, iskân gibi ihtiyaçlarını giderilmesinde imkânları ölçüsünde önemli çalışmalar yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters that cause significant socio-economic losses for humans and other living things, From the time that mankind began to appear on earth to the present, has been a source of both fear and pain for people. Affecting people's socio-economic activities negatively, causing great loss of life and property; natural disasters such as earthquake, flood, landslide, drought, famine, locust invasion. as in many parts of the World, have been natural disasters that are frequently experienced in Anatolian geography and cause deep wounds. Natural disasters such as earthquakes, floods, floods, landslides, droughts, famines and locust invasions that occurred in Anatolia before the Republic and in the Ottoman Period caused great material and moral losses due to the loss of life and property they caused. While the Ottoman Empire provided various aids to the people within its means to compensate for the losses caused by these natural disasters in the country and to heal the wounds, from time to time, it also carried out pre-disaster studies. As in the Ottoman Period in Anatolia, natural disasters occurred on various dates and in various forms such as earthquakes, floods, and floods in the Republican Period and caused significant loss of life and property. These natural disasters, which occurred in the country and caused significant loss of life and property, increased the troubles of the Turkish Nation and the state, which had already suffered greatly due to long years of wars. The Republic of Turkey, which was established after great difficulties and struggles under the leadership of Atatürk, had to deal with many military, political, social and economic problems on the one hand, and on the other hand, earthquakes, floods, floods, drought, famine experienced in various parts of the country and causing many loss of life and property. has also had to struggle with natural disasters such as locust invasion. While the natural disasters that occurred in Anatolia in the period caused irreparable material and moral losses in the country and society, these losses were frequently the subject of the news in the national and foreign press, both in the Ottoman Empire and the Republic. Although these natural disasters occasionally cause false news in some national and foreign press organs, especially the national press has undertaken very important duties in announcing natural disasters in the country to the public, in organizing aid campaigns, and in bringing the irregularities that occur from time to time to the public. The Red Crescent Society and the Ministry of Health and the Ministry of Internal Affairs played an important role in the healing of wounds in natural disasters that occurred in Anatolia both in the Ottoman and Republican Periods. Even though natural disasters were not the aims of their establishment, Hilal-i Ahmer Society and the Ministry of Health and the Ministry of Internal Affairs did extremely important work to meet the needs of disaster victims such as food, shelter and housing.