Okullarda kapsayıcı liderlik ve sosyal diyalog ilişkisinin inclenmesi
Examination of the relationship between inclusive leadership and social dialogue in schools
- Tez No: 786773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE TOKER GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen görüşlerine okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik özellikleri ve okullarda gerçekleşen sosyal diyalog arasındaki ilişkiyi tüm boyutlarıyla detaylı bir biçimde inceleyerek, sonuçlarını ortaya koymaktır. Alan yazında kuramsal açıdan kapsayıcı liderlik ve sosyal diyalog arasındaki ilişkinin varlığı desteklenmekle birlikte bu ilişkinin ne düzeyde gerçekleştiği ve nasıl gerçekleştiğine dair çalışmalara ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, karma modelde yürütülen bu çalışmada öncelikle nicel, ardından nitel olmak üzere iki aşamadan oluşan açıklayıcı ardaşık desen kullanılmıştır. Nicel boyutun örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde görev yapan 396 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel boyutun çalışma grubunu ise yine aynı eğitim öğretim yılında İstanbul'un farklı ilçelerinde yapan 39 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmanın nicel boyutunda araştırmacı tarafından geliştirilen“kapsayıcı liderlik”ve“sosyal diyalog”ölçekleri kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, nicel analizler için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri, nedensel ilişkileri test etmek için ise yapısal eşitlik modellemesi tekniklerinden yapısal regresyon tekniği, nitel analizler için içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bulguları incelendiğinde; okul yöneticilerinin orta düzeyde kapsayıcı liderlik özelliklerini gösterdiği, eğitim durumu ve görüşme sıklığı değişkenlerinin yöneticilerin kapsayıcı liderlik özelliklerinde farklılaşmaya sebep olduğu, okullarda sosyal diyaloğun tüm boyutlarının orta düzeyde gerçekleştiği, okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik özellikleri ve okullardaki sosyal diyalog arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitel bulgular incelendiğinde ise katılımcıların; okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik özelliklerini kültürel ve kültürlerarası farkındalığa sahip olma, destekleme, gücünü paylaşma, güvenilir olma, paylaşılan vizyon oluşturma, öz yönetim, değişimin ajanı olma, iş birliği ve iletişim şeklinde olumlu özellikler ve dışlama ve yalnız bırakma, eşit ve adil davranmama, ayrım yapma, anti demokratik davranma, yönetim boşluğu yaratma şeklinde olumsuz özelliklerle ilişkilendirerek tanımladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kültürel miras, gibi kişilik özelliklerinin okul yöneticilerinin kapsayıcı liderliğini şekillendirdiğini düşünmektedir. Sosyal diyaloğun okullarda bilgi paylaşımı, danışma ve müzakere şeklinde, ikili ve yapılandırılmamış bir biçimde gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal diyaloğun ağırlıklı olarak öğretmenler, diğer eğitim çalışanları ve yöneticiler arasında gerçekleşmesiyle birlikte üniversite, kamu kurumu, sivil toplum ve sendika temsilcilerinin de zaman zaman sürece dahil oldukları görülmektedir. Okul güvenliği, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, özlük hakları, öğretmen yeterliliklerinin arttırılması, eğitimde kapsayıcılığın sağlanması ve hizmet içi eğitim olanaklarının müzakere edilen konular arasında yer aldığı görülmektedir. Katılımcıların kapsayıcı liderliği sosyal diyaloğun önkoşullarının yerine getirilmesini sağlayan bir öncül olarak gördükleri, sosyal diyaloğun örgütsel güvenin, barışçıl ve uzlaşmacı bir okul kültürünün oluşması, demokratik katılımın, sağlıklı örgütsel iletişimin, gerçekleşmesi, rasyonel kararlar alınmasına önemli katkı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine in detail the relationship between teachers' opinions, school administrators' inclusive leadership characteristics and social dialogue in schools, and to reveal the results. Although the existence of the relationship between inclusive leadership and social dialogue is theoretically supported in the literature, it has been seen that there is a need for studies on the level of this relationship and how it is realized. By the way, an explanatory sequential design consisting of two stages, firstly quantitative and then qualitative, was used in this study, which was carried out in a mixed model. The sample of the quantitative dimension consists of 396 teachers working in the province of Istanbul in the 2021-2022 academic year. The study group of the qualitative dimension of the research consists of 39 teachers working in different districts of Istanbul in the same academic year. In the quantitative dimension of the research,“inclusive leadership”and“social dialogue”scales developed by the researcher were used as data collection tools. In the qualitative dimension, a semi-structured interview form was used. In the analysis of the data, arithmetic mean and standard deviation values were used for quantitative analysis, structural regression technique from structural equation modeling techniques was used to test causal relationships, and content analysis was used for qualitative analysis. When the quantitative findings of the study are examined; It was concluded that school principals showed moderately inclusive leadership characteristics, educational status and interview frequency variables caused differentiation in the inclusive leadership characteristics of principals, all dimensions of social dialogue in schools were realized at a moderate level, and there was a significant relationship between school administrators' inclusive leadership characteristics and social dialogue in schools.When the qualitative findings are examined, it is seen that the participants define inclusive leadership characteristics of school principals by specifying positive and negative traits. Positive leadership traits that were cultural and intercultural awareness, supporting, sharing power, being reliable, creating a shared vision, self-management, being an agent of change, cooperation and communication. Negative leadership traits were exclusion and isolation, treating unequally and unfairly, discrimination, being anti-democratic and management gap. Besides, participants think that personality traits such as gender, age, educational background, cultural heritage shape the inclusive leadership of school administrators. It was concluded that social dialogue took place in schools in the form of information sharing, consultation and negotiation, in a bilateral and unstructured way. The social dialogue took place mainly between teachers, other education personnel and administrators but sometimes representatives of universities, public institutions, civil society and trade unions were involved. School safety, improving working conditions, personal rights, increasing teacher qualifications, ensuring inclusiveness in education and in-service training opportunities were among the topics discussed. It was also concluded that the participants saw inclusive leadership as a prerequisite for fulfilling the prerequisites of social dialogue, and that social dialogue contributed significantly to organizational trust, the formation of a peaceful and conciliatory school culture, the realization of democratic participation, open organizational communication, and rational decisions.