İki çekirdekli bakır-hidrazon kompleksinin sitotoksik etkilerinin araştırılması
The investigation of cytotoxic effects of dinuclear copper-hydrazone complex
- Tez No: 786790
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PINAR ÖZTOPCU VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında iki çekirdekli Bakır - Hidrazon Kompleksinin 0,01; 0,1; 1; 10 ve 20 µM dozlarının sitotoksik etkileri insan akciğer kanseri (A549 ve H460) hücreleri, sağlıklı insan hücresi üzerindeki sitotoksik etkileri ise insan akciğer bronşiyal epitelyal hücresi (BEAS-2B) üzerinde konsantrasyona ve zamana bağlı olarak (MTT) testi kullanılarak araştırıldı. Ayrıca iki çekirdekli Bakır - Hidrazon Kompleksinin Vero hücresi kültüründe çoğaltılan Poliovirüs Tip 1 üzerindeki antiviral etki sitopatik etki önleme testi; Bacillus subtilis, Enterococcus hirae, Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa bakterileri üzerindeki antibakteriyel etkisi Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) Testi ve Minimum Bakterisidal Konsantrasyon (MBK) testleri kullanılarak araştırıldı. Bakır - Hidrazon Kompleksinin A549 hücresinde 24 ve 48 saatlik IC50 değerleri sırasıyla 4 ve 2 µM; H460 hücresi için ise sırasıyla 8 ve 5 µM olarak hesaplandı. BEAS-2B hücrelerinde ise IC50 değerleri 24 ve 48 saat için 11 ve 7 µM olarak hesaplandı. Çalışmada pozitif kontrol olarak kullanılanan 0,01; 0,1; 1; 10 ve 20 µM karboplatin dozlarının ise hem 24 hem de 48 saatlik uygulamalarda her iki hücre dizisi üzerinde de çok düşük bir toksisiteye sahip olduğu belirlendi ve IC50 değeri hesaplanamadı. Sonuç olarak insan akciğer kanseri hücre dizilerinde ilk kez denenen Bakır - Hidrazon Kompleksinin özellikle 1 µM dozundan itibaren doz artışına bağlı olarak hem A549 hem de H460 hücrelerinde hücre çoğalmasını baskıladığı belirlendi. Bu etkinin doza bağlı olarak arttığı fakat zamana bağlı olarak değişmediği gözlendi. Ayrıca denenen konsantrasyonlardaki iki çekirdekli Bakır - Hidrazon Kompleksinin Poliovirüs Tip 1 üzerinde herhangi bir antiviral etkinliği belirlenemedi. Antibakteriyel etkinlik deneyleri sonucunda ise bileşiğin Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa üzerinde antibakteriyel etkinliği olmadığı belirlendi. MİK ve MBK değerleri ise sırasıyla Bacillus subtilis için 31,25- 62,5; Enterococcus hirae için 62,5- 250 ve Staphylococcus aureus için 62,5- 500 µM olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the cytotoxic effects of the binuclear Copper - Hydrazone Complex on human lung cancer cell lines (A549 and H460) and healthy human cells on human lung bronchial epithelial cells (BEAS-2B) were investigated by using (MTT) assay depending on concentration (0.01; 0.1; 1; 10 and 20 µM) and time depend manner. In addition, the antiviral effect of the binuclear Copper - Hydrazone Complex on Poliovirus Type 1 grown in Vero cell culture, antibacterial effect on Bacillus subtilis, Enterococcus hirae, Staphylococcus aureus, Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa bacteria was determined using Minimum Inhibitory Concentration (MIC) and Minimum Bactericidal Concentration (MBK) tests. The IC50 values of the Copper - Hydrazone Complex in cell A549 at 24 and 48 hours were 4 and 2 µM, respectively; for the H460 cell, they were calculated as 8 and 5 µM, respectively. IC50 values in BEAS-2B cells were calculated as 11 and 7 µM for 24 and 48 hours. It was determined that 0.01; 0.1; 1; 10 and 20 µM carboplatin doses used as positive control in the study had very low toxicity on both cell lines in both 24 hour and 48 hour applications, and the IC50 value could not be calculated. As a result, it was determined that the Copper - Hydrazone Complex, which was tested for the first time in human lung cancer cell lines, suppressed cell proliferation in both A549 and H460 cells, depending on the dose increase, especially from the 1 µM dose. It was observed that this effect increased depending on the dose, but did not change depending on the time. In addition, any antiviral activity of the binuclear Copper - Hydrazone Complex on Poliovirus Type 1 at the concentrations mentioned could not be determined. As a result of antibacterial activity experiments, it was determined that the compound did not have antibacterial activity on Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa. MIC and MBK values, respectively, were 31.25-62.5 for Bacillus subtilis; 62.5- 250 µM for Enterococcus hirae and 62.5- 500 µM for Staphylococcus aureus.