Posterior inferior konka hipertrofisi etiyolojisinde gastroözofageal reflünün yeri
  1. Tez No: 786805
  2. Yazar: BÜŞRA BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI ŞAHİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET AMAÇ: Kulak burun boğaz pratiğinde sık karşılaşılan bir sorun olan alt konka hipertrofisi burun tıkanıklığının en sık nedenlerindendir. Alt konka hipertrofisi septum deviasyonuna sekonder olarak geliştiği gibi, alerjik ve non-alerjik rinitler, eosinofili sendromu, ilaca bağlı rinit ya da kronik sinüzit gibi nedenlere de bağlı olarak görülebilmektedir. Güncel bazı çalışmalarda gastroözofagial reflü hastalığının (GÖRH) alt konka hipertrofisinde patofizyolojide önemli bir ajan olabileceği, gastroözefagial reflünün alt konkanın glandüler hipertrofisini tetikleyebileceğini ve mukoid sekresyonunu arttırabileceğini öne sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı gastroözefagial reflü hastalığının posterior inferior konka hipertrofisiyle ilişki olup olmadığını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi kayıtlarından tek merkezli Vaka-Kontrol Çalışması olarak 05/01/2021-05/12/2022 arasında Gastroenteroloji Kliniği tarafından pH metre uygulanmış ve sonucunda gastroözofageal reflü hastalığı tespit edilmiş veya edilmemiş hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalara subjektif semptomlarını ölçmek için Türkçe validasyonu yapılmış olan SNOT-22 formu doldurtulmuş ve sonrasında alerjik durumlarını belirlemek için Deri Prick testi uygulanmıştır. Hastalara nazal endoskopik muayene yapılmış posterior inferior (mulberry) hipertrofisi, nazofarengeal sekresyon, posterior farengeal mukozada kaldırım taşı bulgusu, adenoid hipertrofisi, torus tubarius anomalileri ve inferior konka hipertrofisi evrelenerek kayıt altına alınmıştır. Hastalar PHmetre bulgularına göre iki gruba ayrılmıştır. Deri Prick testi pozitif çıkan hastalar grup dışı bırakılmıştır. Grup 1'e alerjisi ve reflüsü olmayan hastalar, Grup 2'ye alerjisi olmayan ve reflüsü olan hastalar dahil edilmişlerdir. Veriler Spss 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin dağılımının normal dağılıp dağılmadığıma bakılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yansıra parametrik veriler (yaş) için t- testi kullanılmıştır. Non parametrik veriler için Mann Whitney U testi (snot22 skoru, pH metre) testi kullanılmıştır. Kategorik veriler ki kare testi ile karşılaştırılmıştır. Nicel veriler arasındaki ilişkiyi belirlemek Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık istatistiksel analizler için p0.05). Prick testi negatif olup, GÖRH tespit edilen hastalarla SNOT ortalaması 28,23±18,54 , GÖRH tespit edilmeyen hastalarda ise SNOT ortalaması 26,12±14,92 olup iki grup hasta arasında SNOT skorları açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır p>0.05). SONUÇ: Çalışmamızda ulaşılabilir literatürde daha önce gösterilmemiş olan GÖRH tanısı olan hastalarda reflünün posterior inferior konka hipertrofisine etkisi incelenmiştir. GÖRH ile posterior inferior konka hipertrofisi arasında bir ilişki tespit edilmemiştir. Benzer şekilde GÖRH olan hastalarla GÖRH olmayan hastalar arasında nazal semptom skorları ve nazal muayene bulguları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Prick testi pozitif olan hastalarda GÖRH olma olasılığı anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. GÖRH mevcudiyetinin nazal fonksiyonlara bir etkisi olmasa da alerjik rinit ile ilişkisinin araştırılacağı daha yüksek sayıda hasta popülasyonu içeren ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER:pHmetre, konka, reflü, alerji, Prick
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: Inferior turbinate hypertrophy, which is a common problem in otolaryngology practice, is one of the most common causes of nasal obstruction.Nasal obstruction also significantly reduces the quality of life.In the literature, a relationship was found between inferior turbinate hypertrophy and extraesophageal reflux, and there is no study investigating the relationship between gastroesophageal reflux disease (GERD).Thus, antireflux treatment before surgical treatment in inferior turbinate hypertrophy may take its place among the medical treatment options. The aim of this study is to investigate the relationship of GERD with posterior inferior turbinate hypertrophy. MATERIALS AND METHODS:From the records of the University of Health Sciences Ümraniye Training and Research Hospital, as a single-center Case-Control Study, a pH meter was applied by the Gastroenterology Clinic between 05/01/2021 and 05/12/2022, and patients with or without gastroesophageal reflux were included in the study. All patients filled out the Turkish-validated SNOT-22 form to measure their subjective symptoms, and then the Skin Prick test was applied to determine their allergic status. Nasal endoscopic examination was performed on the patients, and posterior inferior (mulberry) hypertrophy, nasopharyngeal secretion, cobblestone finding in the posterior pharyngeal mucosa, adenoid hypertrophy, torus tubarius anomalies and inferior turbinate hypertrophy were staged and recorded. The patients were divided into two groups according to the PHmeter findings. Patients with positive skin prick test were excluded from the group.Patients with positive Allergy Prick test were excluded from the group.Patients without allergy but without reflux were included in Group 1, and patients with non-allergic and reflux were included in Group 2.The data were analyzed using the Spss 25.0 package program.With the Kolmogorov Smirnov test, it was checked whether the distribution of the data was normally distributed.While evaluating the study data, t-test was used for parametric data (age) as well as descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency).Mann Whitney U test (snot22 score, pHmeter) test was used for non-parametric data.Categorical data were compared with the chi-square test.Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between quantitative data. Significance was evaluated at p0.05). The prick test was negative and the mean SNOT was 28.23±18.54 in patients with GERD and 26.12±14.92 in patients without GERD, and there was no significant difference between the two groups in terms of SNOT scores p>0.05). CONCLUSION: In our study, the effect of reflux on posterior inferior turbinate hypertrophy in patients with a diagnosis of GERD, which has not been shown in the available literature before, was investigated.No relationship was found between GERD and posterior inferior turbinate hypertrophy.Similarly, no statistically significant difference was found between patients with GERD and patients without GERD in terms of nasal symptom scores and nasal examination findings.The probability of having GERD was found to be significantly higher in patients with a positive prick test.Although the presence of GERD does not have an effect on nasal functions, further studies with a larger number of patient populations are needed to investigate its relationship with allergic rhinitis. KEYWORDS: pHmeter, turbinate,r eflux, allergy, Prick