Elektromanyetik uyumluluk için açık saha test alanının (ASTA) kalibrasyonu ve tam yansımasız odanın ASTA ile korelasyonu
- Tez No: 78681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇEREZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Elektromanyetik girişim (EMG) olayları ve uyumluluk testleri dünyada her geçen gün önemini artırarak günümüzde popüler konulardan biri haline gelmiştir. Globalleşen dünyada bölgesel ticari pazarlar oluşmakta ve ülkeler arasındaki gümrük duvarları kalkmakla birlikte; ürünün serbest dolaşımını daha güvenilir, kaliteli ve hızlı bir şekilde sağlamak için yeni düzenlemelere gidilmektedir. Tüm elektrik ve elektronikli cihazların ve sistemlerin uluslararası ticarette serbest dolaşımım daha güvenilir kılmak için bazı bölgesel pazarlarca (Türkiye'nin de içinde bulunduğu Avrupa Topluluğu) Elektromanyetik Uyumluluk testlerinden geçmeleri zorunlu kılınmıştır. Elektromanyetik dalgaların doğası gereği EMG/EMU testlerinin gerçekleştirildiği fiziki çevre ve test ortamları çok önemlidir. Bu çalışmada EMU ölçümleri için uluslararası standartların test ortamı olarak referans gösterdiği Açık Saha Test Alanı (ASTA) çalışması gerçekleştirilmiştir. Test sahasının zayıflatma normalizasyonu elde edilmiş ve teorik saha zayıflatması ile karşılaştırılarak Açık Saha Test Alanının (ASTA) kalibrasyonu gerçekleştirilmiştir. Referans test ortamı olarak gösterilmemesine rağmen açık saha test alanına göre tercih edilen diğer test ortamı ise; Referans (kalibreli) Açık Saha Test Alanı ile korelasyonu sağlanmış Tam Yansımasız Odalardır (TYO). Bu çalışmada tam yansımasız oda korelasyonu standart işaret kaynağı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu test çalışmasında gerekli olan dokümantasyon ve deneysel çalışmalar TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezi, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü, EMC/TEMPEST laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Electromagnetic interference (EMI) phenomena and Electromagnetic Compatibility (EMC) Measurements has become one of the popular subjects and increase their import day by day. In the global world, new local trade markets have been established and trade barriers between the countries have been removed. On the other hand new regulations are coming to ensure the free movement of products more safe, quality and rapidly. In the some local markets (e g in the territory of Europe Economic Community including Turkey) all electric and electronics products, system and sub-systems pass the EMC measurements is mandatory to free movement (in Turkey that is not mandatory yet). Due to nature of electromagnetic waves, EMI/EMC measurement test site and physical environments of site are important. The Open Area Test Site which is accepted as a references test site for emission measurements by International Standard Bodies was realized. The site attenuation is normalized and the calibration of Open Area Test Site was done by comparing measured normalized site attenuation with theoretical calculated normalized site attenuation. Although not accepted references test site, the other test sites are the Fully Absorber Rooms which are preferable against Open Area Test Sites. Correlation of Fully Absorber Rooms with calibrated Open Area Test Sites is necessary to assure their suitability for EMC measurements according to standards. In this thesis the correlation of Fully Absorber Room was carried out by using standard signal source and calibrated test instruments. VIII