Ön aks stablizer bağlantı braketi tasarımı ve statik analizi
Front axle stablizer connection bracket design and static analysis
- Tez No: 786840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇAKMAKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bilgisayar destekli tasarım yöntemleri, tasarım öğelerinin hızlı bir şekilde değiştirilmesine ve tasarım ve analiz süreçleri için gereken süreye izin vererek tasarımlarına kolaylık ve esneklik getirir. Bu çalışmada, ağır hizmet araçlarında (otobüs, kamyon) kullanılan dingillerin dengesini sağlamak için araca monte edilen viraj denge çubuğunun bağlantı braketi tasarlanmış ve maruz kaldığı yüklere göre mukavemet analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmada farklı malzeme ve farklı tasarım kullanılarak çeşitli braketler üretilmiştir. Bu braketler midibüs araçlarda kullanılması için tasarlanmıştır. Ön dingil ile viraj denge çubuğu arasında bağlantı görevi gören bu braketler, brakete yük uygulanması sonucu oluşacak gerilmeleri kontrol etmek ve uygunluğunu doğrulamak için sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmiştir. Sonlu elemanlar statik analizinden elde edilen sonuçlara göre, brakete uygulanan yükler neticesinde, braket üzerinde oluşan gerilme değerleri elde edilmiştir. Bu değerlere göre dayanımı en iyi olan braket modeli seçilerek üretimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer-aided design methods bring convenience and flexibility to their design by allowing for the rapid modification of design elements and the time required for the design and analysis processes. In this study, the connection bracket of the anti-roll bar mounted on the vehicle was designed to ensure the balance of the axles used in heavy-duty vehicles (bus, truck) and strength analysis was made according to the loads it is exposed to. In the experimental study, various brackets were produced using different materials and different designs. These brackets are designed for use in midibus vehicles. These brackets, which act as a connection between the front axle and the anti-roll bar, are modeled using the finite element method to control the stresses that will occur as a result of applying a load to the bracket and to verify its suitability. According to the results obtained from the finite element static analysis, the stress values on the bracket as a result of the loads applied to the bracket were measured. According to these values, the bracket model with the best strength was selected and produced.