Keçiboynuzu ile pirinç küspesinin birlikte pirolizi ve elde edilen ürünlerin incelenmesi
Pyrolysis of carob and rice husk together and investigation of the obtained products
- Tez No: 786842
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tez çalışmasında biyokütle atığı olan keçiboynuzu küspesi ve pirinç kabuğunun farklı oranlardaki karışımlarının fiziksel özellikleri, organik bileşenleri, içerdiği fonksiyonel gruplar tespit edilmiştir. Birlikte piroliz işlemi 500 °C piroliz sıcaklığı, 10°C/dk ısıtma hızı, 20°C bekleme süresi ve 1L/dk azot debisinde gerçekleştirilmiştir. Piroliz işleminden elde edilen biyoyağın bileşimini tespit etmek için GC-MS ve FT-IR analizleri yapılmıştır. Piroliz sonucu elde edilen biyoyağların fenolik bileşenler, furanon, furan, aromatik hidrokarbon, alifatik hidrokarbon, karboksilik asit, keton, ester, alkol ve aldehit türü bileşenlerden oluştuğu tespit edilmiştir. GC-MS analizleri sonucunda biyoyağda en fazla bulunan kimyasal bileşenlerin fenolik yapıda olduğu belirlenmiştir. Pirolizde en yüksek biyoyağ verimi %75 pirinç kabuğu-%25 keçiboynuzu küspesi biyokütle karışımından elde edilmiştir. Keçiboynuzu ve pirinç kabuğunun pirolizi ile elde edilen biyoyağların kalorifik değeri, viskozitesi, yoğunluğu, su miktarı, kül içeriği, pH'ı, elementel analizi yapılarak fiziksel özellikleri tespit edilmiştir. Keçiboynuzu ve pirinç kabuğundan elde edilen biyoyağ, dizel ve n-bütanol ile karıştırılarak homojenlik deneyleri gerçekleştirilmiştir. Dizel oranının %5, %10, %20 ve %30 olduğu karışımlarda homojenlik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical properties, organic components, and functional groups of the mixtures of carob pulp and rice husk, which are biomass waste, were determined. Copyrolysis was carried out at 500 °C pyrolysis temperature, 10 °C/min heating rate, 20 °C holding time, and 1L/min nitrogen flow rate. GC-MS and FT-IR analyzes were performed to determine the composition of the bio-oil obtained from the pyrolysis process. It has been determined that the composition of biooils from pyrolysis consists of phenolic components, furanone, furan, aromatic hydrocarbon, aliphatic hydrocarbon, carboxylic acid, ketone, ester, alcohol, and aldehyde-type components. As a result of GC-MS analysis, it was determined that the most abundant chemical components in biooil were in a phenolic structure. The highest biooil yield in pyrolysis was obtained from a mixture of 75% rice husk and 25% carob pulp biomass. The calorific value, viscosity, density, water content, ash content, pH, and physical properties of bio-oils obtained by the pyrolysis of carob and rice husk were determined by elemental analysis. Homogeneity tests were performed by mixing the biooil obtained from carob and rice husk with diesel and n-butanol. Homogeneity was determined in the mixtures where the diesel ratio was 5%, 10%, 20%, and 30%.