Afet sırası ve sonrası geçici barınma sürecinin FRAM ile incelenmesi: Elazığ Kültür Park örneği
Examination of temporary accommodation process during and after disaster with FRAM: The example of Elazığ Culture Park
- Tez No: 786884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ARDA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkiye aktif fay hatlarının bulunduğu bir ülkedir. Fay hatları ülkenin tamamını aynı oranda etkilemese de ülkeye büyük oranda etki etmektedir. Afet sonrası meydana gelecek hasarları en aza indirgemek için afet öncesinde, sırasında ve sonrasında gerekli planlamalar yapılmalıdır. Afetin bir başka önemli konusu ise afet yönetimidir. Afet yönetim süreci en iyi şekilde yönetilirse afetin vereceği hasar ve zararlar en aza indirilebilir. Bu tez çalışması, afet gerçekleşmeden önce tedbirlerin alınması, afet sırası ve sonrasındaysa sürecin sağlıklı, akılcı yol ve yöntemlerle atlatılması üzerine bazı analizleri amaçlamaktadır. Afet sonrası kullanılacak acil toplanma ve geçici barınma alanlarının kent içindeki konumlarının belirlenmesi; bu alanların dağılımı, büyüklüğü ve altyapı özellikleri gibi yeterliliklerinin sağlanabilmesi, kent planlamanın ve afet yönetiminin en önemli konularından biridir. Fonksiyonel Rezonans Analiz Metodu (FRAM), tüm bu maddelerin birlikte analiz edilmesine fırsat veren bir analiz yöntemidir. FRAM, bir durumun nasıl olduğuna ya da olacağına ilişkin ayrıntılı bilgiler veren, insan, yapı, organizasyon ayırmadan birlikte, tüm fonksiyonlar belirlenerek, değişkenlikler tanımlanarak, değişkenlikler arası bağlantıları ve bu bağlantıların nasıl yönetilebileceğine dair önerilerde bulunmaya yardımcı olan bir metottur. Bu çalışmada deprem sırası ve deprem sonrasındaki müdahale çalışmalarının nasıl planlaması gerektiği deprem senaryosu oluşturularak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, FRAM Model Visualiser programında modellenmiştir. Çalışma alanı seçilen Elazığ Kültür Park, afet sonrası önerilen yerleşimi vaziyet planı üzerinden gösterilmiştir. Ayrıca geçici barınma birimleri tasarlanarak afet sonrasında kullanılması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country with active fault lines. Although the fault lines do not affect the whole country to the same extent, they have a great impact on the country. Necessary planning should be made before, during and after the disaster in order to minimize the damages that will occur after the disaster. Another important issue of disaster is disaster management. If the disaster management process is managed in the best way, the damage and damages caused by the disaster can be minimized. This thesis study aims to conduct some analyses on taking precautions before the disaster occurs and overcoming the process with healthy, rational ways and methods during and after the disaster. Determining the locations of emergency assembly and temporary shelter areas to be used after disasters in the city is one of the most important issues of urban planning and disaster management. The Functional Resonance Analysis Method (FRAM) is an analysis method that allows all these items to be analyzed together. FRAM is a method that provides detailed information about how a situation is or will be, helps to make suggestions about the inter-variability connections and how these connections can be managed by identifying all functions, defining variations, without separating people, structure, organization. In this study, how to plan the intervention works during and after the earthquake was analyzed by creating an earthquake scenario. The obtained data were modeled in the FRAM Model Visualiser program. Elazığ Kültür Park, whose study area was selected, is shown on the proposed layout plan after the disaster. In addition, temporary accommodation units were designed and planned to be used after the disaster.