Serbest yüzeyli sızma problemlerinin sayısal analizi
Numerical analysis for free-surface seepage problems
  1. Tez No: 786889
  2. Yazar: UBEYDULLAH HALAZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Baraj inşası, büyük yatırım ve işgücü gerektiren yapılardır. İnşa edilecek yerin seçimi, kullanılacak malzemelerin seçimi ve teminini sağlamak önemli faktörler arasında yer almaktadır. Projelendirme aşamasında baraj tipi, geoteknik ve hidrolik deneylere önem verilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında baraj gövdesinde stabiliteyi etkileyen önemli parametrelerden, serbest yüzeyli sızma analizi incelenmiştir. Sızma, barajın memba bölümünden mansap kısmına doğru su akışı olarak ifade edilmektedir. Her ne kadar sızmanın gerçekleşmesi istenilmeyen bir durum olsa da baraj haznesinde bulunan su, temelden ve gövde içerisinden sızıntı oluşturmaktadır. Gerçekleşen sızma miktarını, projelendirme sırasında hesaplanan değere eşit veya daha küçük olması gerekmektedir. Aksi taktirde barajda içsel erozyon veya borulanma olayları gerçekleşecektir. Bunun sonucunda baraj üzerinde geoteknik önlemler alınması gerekmektedir. Bu çalışmada toprak dolgu baraj kesiti belirlendikten sonra sonlu farklar metoduyla, sızma ağı çizgileri çıkartılmış ve sızma miktarı hesaplanmıştır. Geostudio SEEP/W programı ile toprak dolgu baraj sisteme tanımlandıktan sonra analiz yapılmıştır. Sonlu farklar metodu ile GeoStudio SEEP/W programında elde edilen sonuçlar benzerlik göstermektedir. Bunun sonucunda mühendislik problemlerinin farklı bakış açılarıyla ve uygulanabilir yöntemlerle benzer sonuçlara ulaşabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dam construction is structures that require large investment and workforce. The selection of the place to be built, the selection and supply of the materials which will be used are among the important factors. During the project phase, attention should be paid to dam type, geotechnical and hydraulic tests. In this thesis study, one of the important parameters which affects the stability of the dam body, free surface permeation analysis was investigated. Permeation is expressed as the flow of water from the upstream section of the dam to the downstream section. Despite the fact that leakage is an undesirable situation, the water in the dam reservoir causes leakage from the groundwork and inside the body. The actual leakage amount should be equal to or less than the value calculated during the project design. Otherwise, internal erosion or piping events will occur in the dam. As a result of this situation, geotechnical measures should be taken on the dam. In this study, after the earth fill dam cross-section was determined, the infiltration network lines were extracted by using the finite difference method and then the infiltration amount was calculated. After the earth fill dam was defined to the system with the Geostudio SEEP/W program, the analysis was carried out. The results obtained from the finite difference method and the GeoStudio SEEP/W program shows similarity. It is concluded from the study that engineering problems can obtain similar results with different perspectives and applicable methods.