Çok sıralı yerleşim problemi için bir diferansiyel evrim algoritması
A differential evolution algorithm for the multi-row layout problem
- Tez No: 786894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİŞTAH ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İşletmelerin görünmeyen fakat maliyetlerinin çoğunu oluşturan gider kalemi malzeme taşıma maliyetleridir. Optimum bir yerleşim düzeni ile malzeme taşıma maliyeti enküçüklenmektedir. Tesis yerleşim probleminde, malzeme taşıma maliyetini enküçükleyecek yerleşim düzeni araştırılmaktadır. Tesis yerleşim problemleri, kendi içinde tek sıralı, çift sıralı, çok sıralı yerleşim vb. alt problemlere ayrılmaktadır. Bu çalışmada çok sıralı yerleşim problemi ele alınmıştır. Ele alınan çok sıralı yerleşim probleminde hem malzeme taşıma maliyeti hem de yerleşimin alanını enküçüklenmesi istenmektedir. Problemin çözümü için bir Diferansiyel Evrim Algoritması (DEA) geliştirilmiştir. Önerilen algoritmanın başarısı literatürden alınan test problemleri ile sınanmıştır. DEA ile her test probleminde en az bir baskın çözüm elde edilmiştir. Özellikle işletmeler için kritik olan malzeme taşıma maliyeti açısından daha iyi çözümler elde edilmiştir. Bu durum daha önce literatürde çok sıralı yerleşim problemleri için çalışılmayan DEA'nın başarısını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Material transportation costs are the invisible expense item that constitutes most of the costs of the enterprises. Material handling costs are minimized with an optimum layout. In the facility layout problem, the layout that will minimize the material handling cost is investigated. Facility layout problems divided into sub-problems as single-row, double-row, multi-row layout etc.. In this study, the multi-row layout problem is discussed. İn the multi-row layut problem is desired to minimize both the material handling cost and the settlement area. A Differential Evolution Algorithm (DEA) has been developed to solve the problem. The success of the proposed algorithm has been tested with test problems which are taken from the literature. At least one dominant solution was obtained for each test problem with DEA. Better solutions have been obtained for the cost of material handling which is critical for businesses. This shows the success of DEA which has not been studied for multi-row layout problems in the literature.