Fe3O4 nanopartikülünün Saccharomyces cerevisiae'da biyokimyasal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of biochemical activites of Fe3O4 nanoparticle in Saccharomyces cerevisiae
- Tez No: 786914
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖZŞAHİN KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Fe3O4 nanopartikülü üstün özellikleriyle birçok alanda yaygın olarak kullanılan metal oksit nanopartiküllerindendir. Bu nanopartiküllerin biyolojik sistemlerde toksik etkileri üzerine çalışmalar yapılmış olmasına rağmen biyokimyasal parametreleri üzerine olan etkilerini araştırmak için az sayıda çalışma yapılmıştır. Bu amaçla sunulan çalışmada; öncelikle deneyde kullanılmak üzere ekmek mayasından izole edilen Saccharomyces cerevisiae hücresinin gelişimi ve çoğalması için YEDP besiyeri ortamına stok kültürden aşılama yapıldı. Besiyeri ortamı içerisine Fe3O4 ve CuO nanopartiküllerinden 20mg/l ve 50 mg/l konsantrasyonları içerecek şekilde her nanopartikül için 2 ayrı deney grubu oluşturuldu. MDA (malondialdehit), GSH (glutatyon), GSSG (okside glutatyon), total protein, vitamin ve fitosterol miktarları HPLC cihazıyla; yağ asidi miktarı ise gaz kromatografisi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Fe3O4 nanoparticle is one of the metal oxide nanoparticles widely used in many fields with its superior properties. Although studies have been conducted on the toxic effects of these nanoparticles in biological systems, few studies have been conducted to investigate their effects on their biochemical parameters. For this purpose, in the presented study; First of all, for the growth and proliferation of Saccharomyces cerevisiae cell isolated from baker's yeast to be used in the experiment, the stock culture was inoculated into YEDP medium. Two separate experimental groups were formed for each nanoparticle, containing 20 mg/l and 50 mg/l concentrations of Fe3O4 and CuO nanoparticles into the medium. MDA (malondialdehyde), GSH (glutathione), GSSG (oxidized glutathione), total protein, vitamin and phytosterol amounts by HPLC device; fatty acid content was measured by gas chromatography.