Fe3O4-PEG-KERSETİN manyetik nanopartikülünün BEAS2B ve A549 akciğer hücreleri üzerine etkileri
Effects of Fe3o4-PEG-QUERCETİN magnetic nanoparticule on BEAS2B - A549 lung cells
  1. Tez No: 896483
  2. Yazar: YEŞİM SİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM BETÜL AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlaç Tasarımı ve Geliştirilmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Manyetik nano partiküller, hücresel ve moleküler düzeyde biyolojik etkileşim gösterme sebebi ile ilaçların kontrollü salımı, kanser tedavisi, hücreyi aktif ve pasif hedefleme, hücre biyolojisi araştırmalarında, hücre terapisi ve etiketleme, hücre topluluklarının ayrıştırılmasında ve saflaştırılmasında, hipertermi, ilaç-gen dağılımı ve kanser hücrelerinin manyetik rezonansla görüntülenmesi gibi birçok alanda kullanılma potansiyeline sahiptir. MNP'ler süperparamanyetik özellikleri sayesinde dışarıdan uygulanan manyetik alan varlığında ilaçları sadece kanserli bölgelerde tutarak sağlıklara hücrelere verilen hasarı minimal düzeyde tutmaktadır. MNP sentezlemek için birçok yöntem vardır. Çöktürme yöntemi ile MNP sentezi, yapılması kolay olduğu için çok tercih edilmektedir. Bu çalışmada elma, soğan, kırmızı üzüm, siyah ve yeşil çay gibi maddelerde bulunan kersetinin akciğer kanseri üzerine etkileri incelenmiştir. Kersetin kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan, antioksidan ve anti-kanser özellik gösterdiği düşünülen bir maddedir. Kersetine Fe3O4 bağlanarak manyetik özellik kazandırılmış ve polietilen-glikol bağlanarak stabilitesi sağlanmıştır. Fe3O4-Kersetin-PEG üçlü sentezinin karekterizasyon tayini için XRD, FTIR, NTA ve SEM kullanılmıştır. İnvivo çalışmalarda Fe3O4-Kersetin-PEG'in BEAS2B(sağlıklı akciğer hücresi) ve A549 (kanserli akciğer hücresi) hücre hatlarına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because magnetic nanoparticles show biological interaction at the cellular and molecular level, controlled released of drugs, cancer treatment, active and passive cell targeting cell biology research, cell therapy and purification of cell populations, hyperthermia, drug-gene distribution and magnetic resonance of cancer cells. They have the potential to be used in a lot fields such as imaging. Thanks to their superpar magnetic nanoparticles, magnetic nanoparticles keep drugs only in cancerous areas in the presence of externally applied magnetic field, minimizing damage to healty cells. There are many methods to synthesize magnetic nanoparticles. The synthesis of magnetic nanoparticles by precipitation method is very preferred because it is easy to do. In this study, the effects of quercetin, which is found in substances such as apple, onion red grape, black and green tea, on lunch cancer were investigated . Quercetin is a substance that provides protectation against heart diseases and is thought to have antioxidant and anticancer properties. Quercetin was given magnetic properties by binding Fe3O4, and its stability was attached by polyethylene-glycol. XRD, FT-IR, NTA, and STEM were used fort he characterization of Fe3O4-Quercetin-PEG triple synthesis, the effects of Fe3O4-Quercetin-PEG on BEAS2B (healthy lung cell) and A549( cancerous lung cell) cell lines were investigated in invivo studies.