Kaz dağları zeytinli çayı alg ekolojisi
The alga ekology of kaz mountain zeytinli stream
  1. Tez No: 786921
  2. Yazar: TUBA MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Balıkesir ili Edremit ilçesi Kaz Dağları Zeytinli Çayı'nın Alg ekolojisi Kasım 2019 ile Ağustos 2020 tarihleri arasında mevsimsel olarak alınan örneklerle farklı habitatlarda incelenmiş (epilitik, epifitik, epipelik ve planktonik) ve mevsimsel dağılımları tespit edilerek bazı fiziko-kimyasal değerler ölçülmüştür. Bu amaçla çalışma alanında 4 farklı lokasyon belirlenmiş ve mevsimsel olarak örnekler alınarak inceleme yapılmıştır. Zeytinli Çayı alg florası incelendiğinde toplamda 89 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonların 55'i baskın grup olan Bacillariophyta'ya ait iken 14'ü Chlorophyta'ya, 7'si Cyanophyta'ya ve 5 takson Euglenophyta'ya ait ve 4'er takson da Charophyta, Miozoa gruplarına ait olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda takson sayısı ve yoğunluğunda dominant olan divizyo belirlenmekle birlikte subdominant olan grup da belirlenmiştir. Çalışma süresince dominant grup Bacillariophyta iken Chlorophyta divizyosunun ise subdominant olduğu tespit edilmiştir. Bu iki grubu Cyanophyta grubu takip ederken, Euglenophyta, Charophyta ve Miozoa gruplarının ise eşit oranda gözlendiği belirlenmiştir. Her mevsim ve istasyonda ve de farklı habitatlarda baskın olarak görülen Bacillariophyta'ya ait Nitzschia cinsine ait Nitzschia palea türünün en baskın tür olduğu ve bunu Gomphonema parvulum, Nitzschia paleacea, Hantzschia amphioxys, Fragilaria capucina ve Pinnularia brebissonii türlerinin izlediği saptanmıştır. Subdominant olan Chlorophyta'ya ait en baskın tür ise Oedogonium cardiacum olarak tespit edilmiştir. Yapılan çalışma süresince su sıcaklığı 6,7 - 25,6 °C, pH değeri 8,7 - 10,1, TDS değeri 146 - 677 mg/L, kondüktivite değeri 1390 - 2840 µS cm-1, çözünmüş O2 8,7 - 11,8 mg/L ORP değeri -33,8 - 25,7 mV, tuzluluk 18,2 - 33,5 ppt, bulanıklık 13,7 - 57,6 NTU arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the alga ecology of Edremit district of Balıkesir province, Kaz Mountain Zeytinli Stream was examined with seasonal samples and different habitats (epilithic, epiphytic, epipelic and planctonic) between November 2019 and August 2020 and some physical-chemical values were measured by determining their seasonal distribution. For this purpose, 4 different locations were determined in the work area and seasonal samples were taken and examined. A total of 89 taxa were identified when Zeytinli Stream alga flora was examined. Of the taxa identified, 55 belonged to Bacillariophyta, the dominant group, while 14 belonged to Chlorophyta, 7 to Cyanophyta, 5 to Euglenophyta and 4 to Charophyta, Miozoa groups. As a result of the study, divizio, which is dominant in the number and density of taxa, was determined, but the group, which is a subdominant, was also determined. During the study, Bacillariophyta division was found to be the dominant Chlorophyta division was the subdominant. Cyanophyta followed the these two groups, while the Euglenophyta, Charophyta and Miozoa groups were found to be equally observed. Bacillariophyta's Nitzschia palea species was found to be the most dominant species, followed by Gomphonema parvulum, Nitzschia paleacea, Hantzschia amphioxys, Fragilaria capucina and Pinnularia brebissonii species. The most dominant species belonging to Chlorophyta, the subdominant, was identified as Oedogonium cardiacum. During the study, the water temperature was 6,7 – 25,6 °C, the pH value was 8,7 – 10,1, the TDS value was 146 - 677 mg/L, conductor value ranged from 1390 - 2840 μS cm-1, dissolved O2 8,7 – 11,8 mg/L ORP to -33,8 – 25,7 mV, salinity 18,2 – 33,5 ppt, turbidity 13,7 – 57,6 NTU.