Algılanan partner duyarlılığı ve partnere yönelik siber takip arasındaki ilişki: İlişkilerde atıf ve ikili güvenin aracı rolü
The relationship between perceived partner responsiveness and intimate partner cyberstalking: The mediating role of relational attributions and dyadic trust
- Tez No: 786962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE SOLMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkin çiftlerde algılanan partner duyarlılığı ve partnere yönelik siber takip arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bununla birlikte, ikili güven ve ilişkisel atıfların, algılanan partner duyarlılığı ve partnere yönelik siber takip arasındaki aracı rolü de araştırılmıştır. Bu ilişkilerin tümü, bireylerin ilişki süreçlerine ilişkin hem kendi hem de partnerlerinin reaksiyonlarının birbirine olan etkilerinin de anlaşılması amacıyla, aktör ve partner düzeyinde incelenmiştir. Bu çalışmada, 140 çiftten her iki partner çevrimiçi olarak algılanan partner duyarlılığı, partnere yönelik siber takip, ikili güven, ilişkisel atıflar ve kıskançlığa ilişkin bir anket paketini tamamlamıştır. Aktör ve partner etkilerini birlikte değerlendirmeye olanak sağlayan MEDYAD (Mediation Analysis with Distinguishable Dyadic Data) yapılmıştır. Bulgular, erkek partnerlerin algılanan partner duyarlılıklarının hem kendi hem de kadın partnerlerinin siber takip davranışlarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ikili güven ve ilişkisel atıfların, algılanan partner duyarlılığı ve partnere yönelik siber takip arasındaki ilişkide dolaylı etkileri aktör seviyesinde istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu dolaylı etkiler partner düzeylerinde çeşitlilik göstermektedir. Bulgulardan en göze çarpanlar, algılanan partner duyarlılığı ve partnere yönelik siber takip arasındaki ilişkide kadınların ikili güveninin yalnızca kendileri için değil aynı zamanda erkek partnerleri içinde aracı rollere sahip olmasıdır. Bununla birlikte, kadınların ilişkisel atıflarının da yalnızca kendi algılanan partner duyarlılığı ve partnere yönelik siber takibi arasındaki ilişkide değil, erkeklerin algılanan partner duyarlılığı ve kadınların partnere yönelik siber takibi arasındaki ilişkide aracı rolü bulunmuştur. Önceki alanyazın ışığında, elde edilen bulgular, genç yetişkin çiftlerde partnere yönelik siber takip davranışları açısından algılanan partner duyarlılığı, ikili güven ve ilişkisel atıfların önemine ilişkin fikir sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the association between perceived partner responsiveness and intimate partner cyberstalking in young adult couples at the level of actor and partner effects. In addition, the mediating role of dyadic trust and relational attributions between perceived partner responsiveness and intimate partner cyberstalking was also investigated. All of these relationships were examined at the level of actor and partner in order to understand the effects of both their own and their partners' reactions on each other regarding the relationship processes of individuals. In this study, both partners of 140 couples completed a online questionnaire about perceived partner responsiveness, intimate partner cyberstalking, dyadic trust, relational attributions, and jealousy. MEDYAD (Mediation Analysis with Distinguishable Dyadic Data), which allows to evaluate actor and partner effects together, were performed. The findings showed that perceived partner responsiveness of male partners were related to intimate partner cyberstalking behaviors of both themselves and their female partners. In addition, the indirect effects of dyadic trust and relational attributions between the relationship between perceived partner responsiveness and intimate partner cyberstalking were found to be statistically significant at the actor level. On the other hand, these indirect effects vary at the partner levels. The most striking findings are that women's dyadic trust had indirect effect not only for themselves but also for their male partners in the relationship between perceived partner responsiveness and intimate partner cyberstalking. Additionally, women's relational attributions were also found to mediate not only the relationship between their perceived partner responsiveness and their intimate partner cyberstalking, but also the relationship between men's perceived partner responsiveness and women's intimate partner cyberstalking. In the light of the previous literature, the current study presents preliminary findings about the importance of perceived partner responsiveness, dyadic trust, and relational attributions in terms of intimate partner cyberstalking behaviors (particularly male partner) in young adult couples.