Girişimci anlatılarının argümantasyon perspektifinden değerlendirilmesi: İTÜ Big Bang Startup Challenge örneği
Evaluation of startup narratives from the argumentation perspective: Sample of ITU Big Bang Startup Challenge
- Tez No: 786965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SANEM ÇİTÇİ TÜRKÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Girişimciler girişimlerini başlatmak, girişimlerinin sürdürülebilirliğini ve ilerlemesini sağlamak için yatırımcı desteğine ihtiyaç duyarlar. Oluşan bu ihtiyacı giderebilmek adına yatırımcılar karşısında iş fikirlerini anlatmaları ve fikirlerinin desteklenmeye değer olduğu konusunda yatırımcıları ikna etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada yatırımcılar karşısında girişim fonu talebi için geçekleştirilen girişimci anlatılara odaklanılmıştır. Çalışmanın amacı, startupların yatırım alma çabasını sergilerken anlatılarını nasıl şekillendirdikleri, anlatıların benzer araştırmalardan hangi noktalarda farklılaştığı ve varsa bu farklılıkların bağlamla ilişkili olup olmadığını tartışmaktır. Çalışmanın kapsamını örnek olarak belirlenen İTÜ Big Bang Startup Challenge yarışmasının 2016- 2020 yılları arasında kamuya açık platformda yayınlanan videoları oluşturmaktadır. Keşfedici nitelikte olan bu çalışmada, startup sahiplerinin yatırımcıyı ikna etmede argümanlardan nasıl yararlandıklarının ortaya konulması amacıyla içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz neticesinde çalışmada tercih edilen modellerin girişimci anlatılarının açıklayıcılığını sağladığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları girişimcilik eğitiminde retorik muhakeme geliştirmede bir kaynak olarak kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurs need investor support to start their ventures and ensure their sustainability and progress. To meet this need, entrepreneurs need to present their business ideas to investors and convince them that their ideas are worth supporting. This study focuses on the pitch presentations made by entrepreneurs to secure venture funding from investors. The aim of the study is to discuss how startups shape their pitch presentations while seeking investment, how their presentations differ from those in similar studies, and if these differences are related to the context. The scope of the study is constituted by the publicly available videos of the ITU Big Bang Startup Challenge competition that were published on a public platform between 2016-2020. In this exploratory study, content analysis was conducted with the aim of uncovering how startup owners leverage arguments to persuade investors. The results of the analysis have shown that the models selected in the study effectively explain the narratives of the entrepreneurs. The results of the study can be used as a resource for improving rhetorical reasoning in entrepreneurship education.