Gaybî haberler açısından Kur'ân'ın i'câzı
The ijaz of the Gu'ran in terms of gay (Gaybi) news
  1. Tez No: 786974
  2. Yazar: KADER ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yüce Allah her peygambere nübüvvetini tasdik eden mucizeler vermiştir. Hz. Muhammed'e verilen en büyük mu'cize de Kur'ân-ı Kerim'dir. O fesâhati, belâgati, nazmı, gaybî bilgiler içermesi, sonradan keşfedilen birçok ilmi gerçeğe işaret etmesi gibi pek çok yönden mu'cizedir. Onun mucizevî yönlerinden biri ondaki gayb haberleridir. Bu gayb haberlerinden bir kısmı Kur'ân'ın vahyinden önceki dönemde yaşamış olan peygamberleri ve kavimleri anlatmaktadır. O, bunları anlatırken hikaye unsurları kullanmamış, asırlara hitap eder nitelikte hikmet dolu bir anlatım ile vermek istediği mesaja odaklanmıştır. Gayb haberlerinin ikinci kısmı Hz. Muhammed döneminde gerçekleşen yakın gelecek ile ilgili haberlere ve fetihlere işaret etmektedir. Bunlar bir yandan o dönemdeki inananları motive edip psikolojik olarak desteklerken bir yandan da inanmayanlara Hz. Muhammed'in risâletini ispat etmektedir. Diğer bir kısım ise onun nazil olduğu dönemde bilinmeyen hatta imkansız gibi görünen ancak daha sonraki dönemlerde ilmin ve fennin gelişimiyle ortaya çıkan ve çıkmaya devam eden keşiflere işaret etmektedir. Bu keşifler yüzyıllar sonra birçok teknolojik araçların ya da uzun uğraşların sonunda ortaya çıkarken, o bunlara bin dört yüz yıl önce yer vererek asırlara hitap ettiğini mu'cizevî bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Almighty Allah has given every prophet miracles confirming His revelation.The miracle given to the Prophet Muhammed is the Holy Qur'an.Qur'an is a miracle in many ways ,such as his mischief, eloqunce, rhetoric and the fact that he cotains dark knowledge and points to many scientific truths that were discovered later.One of its' miracle aspects is the news of the dark in it. Some of these reports tell of the prophets and tribes who lived in the period before his reign. It did not use story elements while telling them, but focused on the message it wanted to give with a narrative full of wisdom that appealed to centuries. The second part of the news of the Gaib(Gayb) is the Prophet. Muhammed.It points to the news and conquests about the near future that took place during the reing of Muhammed. On the one hand, they motivate and psychologically support the believers of that period, and on the other hand, they support the non-believers. It proves the wisdom of Muhammed. Another part points to discoveries that were unkown or even impossible at the time of his ministry, but that emerged and continue to emerge with the development of scince and scince in later periods. While these discoveries emerge centuries later at the end of many technological tools or long efforts, it reveals that it addressed the centuries by including them one thousand and four hundred years ago.