Âdî bin Musâfir el-Hakkari'nin itikadi görüşleri
Faith opinions of Adi bin Musafir al-Hakkari
  1. Tez No: 786973
  2. Yazar: DAVUT DANİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERYA SARIBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hakkarî ilimize nispetle anılan Âdî bin Musâfir el-Hakkarî, günümüzde Êzidî/Yezidî topluluğunun önderi olarak bilinmektedir. Bu topluluğun inançları ve İslam inancı arasında bazı benzerlikler vardır, ancak Êzidiler kendilerini İslam dışında ayrı bir topluluk olarak görmektedirler. Âdî b. Musafir ise bir taraftan İslam âlimi olarak bilinmekte diğer taraftan adı geçen çevre sakinlerinin önderi şeklinde gösterilmektedir. Bu sebeple dini kişiliği son dönemde birçok polemiğe konu olmuştur. Bir kesim onu Sünnî ve sûfî bir âlim, diğer bir kesim onu Ezidî fırkasının başı, mistik bir şahsiyet şeklinde tanımlarken, ayriyeten kendisinin dinlere saygılı bir şahsiyet olduğunu, dolayısıyla İslam'a da saygılı biri şeklinde görmüşlerdir. İşte bu çalışma, adı geçen zatla ilgili polemiklere değinmeden ona nispet edilen İ'tikadu Ehl-i's-Sünne ve'l-Cemaa adlı eserin içeriğindeki itikadî görüşleri, tahsil hayatını, yetiştirdiği talebeleri ve eserleri gibi konuları kapsamaktadır. Çalışmada dönemin sosyo-kültürel durumu ve eserinin dışında onun itikadî görüşlerini nakleden bazı klasik eserlere de başvurulmuştur. Ezidîlikle ilgili yazılan kitaplar ve akademik çalışmalara da başvurulmuştur. Son bölümde ona intisap eden Ezidi fırkasının itikadî görüşleri de ele alınmıştır. Bununla Âdî b. Musafir ve mezkur fırka müntesiplerinin inançta ayrıştıkları ve birleştikleri noktalar görülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Âdî bin Musafir al-Hakkari, who is mentioned in relation to our city of Hakkari, is known today as the leader of the Ezidi/Yezidi community. There are some similarities between the beliefs of this community and the Islamic belief, but they see themselves as a separate community outside of Islam. Âdî b. Musafir, on the one hand, is known as an Islamic scholar, on the other hand, he is shown as the leader of the aforementioned inhabitants. For this reason, his religious personality has been the subject of many polemics recently. Some people see him as a Sunni and sufi scholar, while another section sees him as the head of the Ezidi sect, as a mystical figure, and as a person who respects religions and therefore also respects Islam. Here, this study covers the religious views, education life, students and works that he trained in the content of the work called İ'tikadu Ehl-i's-Sünne ve'l-Cemaa, which is attributed to him without mentioning the polemics about the aforementioned person. In the study, besides the socio-cultural situation of the period and his work, some classical works that convey his theological views were also used. Books and academic studies on Ezidism were also used. In the last chapter, the creed views of the Ezidi sect that joined him are also discussed. With this, It has been tried to see the points where the followers of Âdî b. Musafir and the aforementioned sect diverged and united in faith.