Araç muayene istasyonlarında muayeneden kalan araçların ağır kusurlarının araştırılması
Investigation of severe defects of that failed their re-inspection vehicles at vehicle inspection stations
- Tez No: 786995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ AYHAN BAYDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada araç muayene istasyonlarında yapılan ilk muayene sonucu, muayene tekrarına kalan araçların ağır kusurları incelenmiştir. Ülkemizde her yıl milyonlarca araç muayene edilmekte ve bu muayeneler sonucu yine milyonlarca araç muayene tekrarına kalmaktadır. Bu tezin amacı bu ağır kusurların araştırılıp muayene öncesi en çok karşılaşılan veya tekrarlanan ağır kusurlara dikkat çekip bilinç oluşturmaktır. 2016–2021 yılları arası yapılan araç muayeneleri toplam sayısı, muayene tekrarına kalan araçların sayısı ve tekrar muayeneden geçemeyen araçların sayıları belirlenmiştir. 2008 yılında özelleştirilen araç muayene sistemi verileri Ulaştırma Bakanlığı sisteminde depolanmaktadır. Ulaştırma Bakanlığından bilgi edinme hakkı ile elde edilen bilgiler ile ve bireysel kullanıcılarla yapılan bilgi alışverişi ile kısıtlı verilerle 2021 yılı boyunca en çok karşılaşılan on ağır kusur belirlenmiştir. Bu kusurlar sırasıyla; fren sistemi, fren ve geri vites lambaları, emniyet kemerleri, egzoz emisyonu ve sıvı gaz sistemi gibi sistemlerden kaynaklı kusurlar öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, as a result of the first inspection carried out at the vehicle inspection stations, the serious defects of the vehicles remaining in the examination repetition were examined. Millions of vehicles are inspected every year in our country and as a result of these inspections, millions of vehicles remain in the examination repeat. The aim of this thesis is to investigate these serious defects and to draw attention to the most common or repeated serious defects before the examination and to raise awareness. The total number of vehicle inspections carried out between 2016–2021, the number of vehicles remaining in the re-examination and the number of vehicles that could not pass the re-inspection were determined. Vehicle inspection system data, which was privatized in 2008, is stored in the Ministry of Transportation system. With the information obtained from the Ministry of Transport with the right to information and the data limited to the exchange of information with individual users, the ten most common serious defects were identified throughout 2021. These defects are; defects caused by systems such as the brake system, brake and reversing lights, seat belts, exhaust emission and liquid gas system have come to the fore.