Spor bilimlerinde okuyan öğrencilerin gelecek beklentisi ve kaygılarının akademik motivasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of future expectations and anxiety on academic motivation of students studying in sport sciences
- Tez No: 787009
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada; gelecek beklentisi ve gelecek kaygısının akademik motivasyona etkisinin ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın diğer bir amacı ise motivasyonu etkileyeceği düşünülen demografik değişkenlerin Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin motivasyonunu nasıl etkilediğini incelemektir. Bu araştırmaya Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenci olan, toplam 300 kişi katılmıştır. Katılımcılar herhangi bir dışlama kriteri kullanmadan seçkisiz örnekleme yoluyla seçilmiştir. Katılımcılar kişisel bilgi formu, Gelecek Beklentisi Ölçeği, Gelecek Kaygısı Ölçeği ve Akademik Motivasyon Ölçeği ile değerlendirilmişlerdir. Araştırma ölçeklerinin güvenirliklerini test etmek için Cronbach alfa katsayılarına bakılmıştır. Elde edilen verilere uygulanan normallik testleri sonucunda gruplar arası farkları incelemek için Bağımsız örneklem t testi ile Tek yönlü varyans analizi yapılmış ve çoklu karşılaştırma için LSD testi kullanılmıştır. Araştırma ölçeklerinin birbirileri ile ilişkisini incelemek için Pearson korelasyon analizi testi kullanılmış ve aracılık etkisi ölçümü için de Hayes PROCESS analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, gelecek beklentisinin akademik motivasyon üzerinde doğrudan bir etkisi olmakla birlikte gelecek kaygısı üzerinden dolaylı etkisi olmadığı bulunmuştur. Bununla birlikte gelecek beklentisi ve akademik motivasyon ölçeği ile alt boyutlarının toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü ilişkiler bulunmakla beraber gelecek kaygısı ölçeği ve alt boyutlarının toplam puanları ile akademik motivasyon ölçeği ve alt boyut toplam puanları arasında görülen anlamlı ilişkiler düşük düzeydedir. Ayrıca öğrenim görülen bölüm için akademik motivasyon ölçeği toplam puanı anlamlı farklılık göstermekte; diğer demografik değişkenlere göre akademik motivasyon ölçeği ve alt boyut toplam puanları anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of future expectation and future anxiety on academic motivation and the relationships between these variables were examined. Another aim of the research is to examine how demographic variables affect the motivation of physical education and sports students. A total of 300 people, who are students in the Faculty of Sports Sciences, Kütahya Dumlupınar University, participated in this study. Participants were selected through random sampling without using any exclusion criteria. Participants were evaluated with personal information form, Future Expectation Scale, Future Anxiety Scale and Academic Motivation Scale. Cronbach's alpha coefficients were used to test the reliability of the research scales. As a result of the normality tests applied, Independent sample t-test and One-way ANOVA were used to examine the differences between groups, and LSD test was used for multiple comparisons. Pearson correlation analysis test was used to examine the relationship between the research scales and Hayes PROCESS analysis was used to measure the mediation effect. According to the results of the study, it is found that future expectation had a direct effect on academic motivation, but not an indirect effect through future anxiety. However, although there is a statistically significant and strong relationships between total scores of future expectation and the total scores of the academic motivation scale and its sub-scales, the significant relationships between the total scores of the future anxiety scale and its sub-scales and the total scores of the academic motivation scale and its sub-scales are at a low level. In addition, the total score of the academic motivation scale shows a significant difference for the department, while the total scores of the academic motivation scale and sub-scales total scores do not differ significantly in terms of other demographic variables.