Moritanya'da güneş enerjisinden elektrik üretiminin optimizasyonu ve fizibilitesi; Nuakşot, Nema ve Wadan şehirleri için örnek çalışma
Optimization and feasibility of solar electricity generation in mauritania; case study for the cities of Nuakchott, Nema, and Wadan
- Tez No: 787008
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARİF ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Moritanya'nin enerji görünümü ve yenilenebilir enerji kaynaklarının genel durumu ele alınarak Maritanya'nın üç ili için güneş enerjisi potansiyeli detaylı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda Moritanya'da bulunan ve belirlenen iller için 1 MW kapasitede şebeke bağlantılı fotovoltaik güç santrali PVsyst 7.2 yazılımı ile tasarlanmıştır. Güç santrali kurulumu için gerekli teçhizat ve ekipmanların seçimi yapılmış, belirlenen konumun güneş enerjisi verileri NASA bünyesindeki Atmosferik Bilim Veri Merkezi'nden temin edilmiştir. Bölgedeki iller için oluşturulan tasarımın sonunda, aylara göre elektrik enerjisi üretim miktarları ile farklı enerji üretimi ve kullanıcı ihtiyaçları değerleri hesaplanmıştır. Güç santralinin elektrik enerjisi üretiminden elde ettiği yıllık gelirler, ilk yatırım maliyetleri dikkate alınarak maliyet analizi yapılmıştır. Ayrıca Geri Ödeme Süresi (GÖS) ve Net Bugünkü Değer (NBD) ile geri dönüş süresi hesaplanmıştır. Maliyet analizi sonucunda Moritanya'da belirlenen iller için yatırımın uygun olup olmadığı hesaplanmıştır. Yapılan bu çalışmaya göre Moritanya'da belirlenen iller için yıllık elektrik enerjisi üretimi Nuakşot için 1802 MWh/yıl , Nema için 1694 MWh/yıl ve Wadan için 1734 MWh/yıl olarak hesaplanmıştır. Performans oranı en yüksekolan il Wadan % 80,53, Nuakşot %80,15 ve en az performans oranı ise Nema %79,78 olarak hesaplanmıştır. Geri ödeme sürelerinin 4,1 ve 4,3 yıl arasında değerler aldığı belirlenmiştir. Bunların yanında bölge illerinin tamamının net bugünkü değerleri pozitif değer alırken, NBD değerleri ise 585.900 ile 744.163 $ arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy outlook of Mauritania and the general situation of renewable energy sources were discussed and the solar energy potential for three provinces of Maritanya was examined in detail. In this context, a grid-connected photovoltaic power plant with a capacity of 1 MW for selected provinces in Mauritania was designed with PVsyst 7.2 software. The equipment and equipment required for the power plant installation were selected, and the solar energy data of the determined location were obtained from the Atmospheric Science Data Center of NASA. At the end of the design created for the provinces in the region, the monthly electrical energy production amounts and the different energy production and user needs values were calculated. A cost analysis has been made by considering the annual revenues of the power plant from electrical energy production and the initial investment costs. In addition, payback period (PPP) and Net Present Value (NPV) and payback period were calculated. As a result of the cost analysis, it was calculated whether the investment was appropriate for the provinces determined in Mauritania. According to this study, annual electrical energy production for the provinces determined in Mauritania was calculated as 1802 MWh/year for Nuakchott, 1694 MWh/year for Nema and 1734 MWh/year for Wadan. The province with the highest performance rate was Wadan 80.53%, Nuakchott 80.15% and the lowest performance rate Nema 79.78%. It has been determined that payback periods take values between 4.1 and 4.3 years. In addition, the net present values of all the provinces in the region have positive values, while their NPV values have changed between 585,900 and 744,163 US Dollars.