Gökgören (Kirkor-Bitlis) dağı'nın florası
Flora of Gökgören (Kirkor -Bitlis) mountain
  1. Tez No: 787010
  2. Yazar: İLHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÜRŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Gökgören (Kirkor- Bitlis) Dağı Florasını tespit etmek amacı ile yapılmıştır. 2020-2021 yılları arasında gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 758 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitki örneklerinin değerlendirilmesi yapılmış olup 51 familya ve 169 cinse ait 178 tür, 78 alttür ve 39 varyete olmak üzere toplamda 295 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 2'i Pteridophyta, 294'i Spermatophyta divisiosuna aittir. Spermatophyta üyelerinden 2'si Gymnospermae ve 293'ü Angiospermae alt divisiosuna dahildir. Angiospermae'lerin 266'ü Dicotyledones ve 26'si Monocotyledones sınıfında yer almaktadır. Araştırma alanında toplam 22(%7.45) bitki Endemiktir. İçerdiği takson sayısı bakımından sırasıyla araştırma alanında bulunan başlıca büyük ilk 10 familya: Asteraceae 54(%56.98), Caryophyllaceae 25(%12.95 ), Lamiaceae 20(%10.36), Apiaceae 16(%8.29), Rosaceae 15(%7.77), Poaceae 15 (%7.77),Fabaceae 23(%7.25), Brassicaceae 14(%7.25), Boraginaceae 11(%5.69), Rubiaceae 10(%5.18) şeklindedir. Araştırma alanında toplam 22(%7.45) endemik takson tespit edildi. Endemik taksonların tehlike kategorileri dağılımları şu şekildedir : 1 takson tehlikede“EN”, 2 takson zarar görebilir“VU”, 15 takson en az endişe verici“LR (lc)”, 3 takson tehdit altına girebilir“LR (nt)”, 2 takson koruma önlemi gerektiren“LR(cd)”ve 1 takson için veri yetersiz“DD”dir. Araştırma alanında tespit edilen 295 taksonun Fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Çok Bölgeli 148(%50), İran-Turan Elementi 120(%40.54), Avrupa-Sibirya Elementi15(%5.06), Akdeniz Elementi 13(%4.39)'dir.Çalışma alınında tespit edilen taksonların Raunkiaer hayat formları sistemine göre dağılımı: Hemikriptofitler 173(%59.65), Terofitler 34(%11.72), Kriptofitler 22(%7.58), Kamefitler 38(%13.10) ve Fanerofitler 23(%7.93)'tır
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine Gökgören (Kirkor-Bitlis) Mountain. As a result of the field studies carried out between 2020-2021, 758 plant samples were collected. The collected plant samples were evaluated and a total of 295 taxa were identified, including 178 species, 78 subspecies and 39 varieties belonging to 51 families and 169 genera. 2 of these taxa belong to Pteridophyta and 294 belong to Spermatophyta division. 2 of the Spermatophyta members are included in the Gymnospermae and 293 in the Angiospermae subdivision. Of the Angiospermae, 266 are in the class Dicotyledones and 26 in the class Monocotyledones. A total of 22 (7.45%) plants are endemic in the research area. The main top 10 families in the research area in terms of the number of taxa they contain, respectively: Asteraceae 54 (56.98%), Caryophyllaceae 25 (12.95%), Lamiaceae 20 (10.36%), Apiaceae, 16 (8.29%), Rosaceae 15 (7.77%), Poaceae 15 (7.77%), Fabaceae 23 (7.25%), Brassicaceae 14 (7.25%), Boraginaceae 11 (5.69%), Rubiaceae 10 (5.18%). A total of 22 (7.45%) endemic taxa were identified in the study area. The endemic taxa distributions are as follows: 1 taxa endangered“EN”, 2 taxa Vulnerable“VU”, 15 taxa of Least Concern“LR (Ic)”, 3 taxa endangered“ LR(nt) ”, 2 taxa data is insufficient for“ LR(lc) ”and 1 taxa that require conservation measures are“ DD ”, The distribution of 295 taxa detected in the study area according to phytogeographic regions is as follows: Multi-Regional 148 (50%), Iran-Turanian element 120 (40.54%), Euro-Siberian element 15 (5.06%), Mediterranean element 13 (4.39%) In the study area Distribution of identified taxa according to Raunkiaer life forms system: Hemicryptophytes 173 (59.65%), Therophytes 34 (11.72%), Cryptophytes 22 (7.58%), Kamephytes 38 (13.10%) and Phanerophytes 23 (7.93%)