Sanayiye uygun bazı domates çeşitlerinin (Lycopersion esculentum Mill.) tarımsal özellikleri ve Beyşehir koşullarına adaptasyonlarına ilişkin araştırmalar
Investigations on suitable industry some tomato (Lycoperxicon esculentum Mill.) varieties its agricultural characteristics and adaptations in Beyşehir conditions
  1. Tez No: 78702
  2. Yazar: FAZLI ARITÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ MUSTAFA ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SANAYİYE UYGUN BAZI DOMATES ÇEŞİTLERİNİN {Lycopersicon esculenttım Mili.) TARIMSAL ÖZELLİKLERİ VE BEYŞEHİR KOŞULLARINA ADAPTASYONLARINA İLİŞKİN ARAŞTIRMALAR Fazlı ARITÜRK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fevzi M. ECEVİT 1998, 112 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Fevzi M. ECEVİT Doç. Dr. Şebnem ELLİALTIOGLU Yrd. Doç. Dr. Mustafa PAKSOY Beyşehir şartları için üstün verimli sanayi tipi domates çeşitlerini ve en uygun dikim zamanını seçmek amacıyla ele alınan bu çalışma, Beyşehir'de 1996 yılında gerçekleştirilmiştir. Denemede Ag 2123 Almira-14424, Rio Fuego-12412, Urbana-12403, Heinz 2274-14401, H 2274 (Süper 12)-12401, SC 2121-12402, Rio Grande- 124 11, Rio Grande- 1441 1, Champell 37-14413, Arizona- 14406, Arizona- 12413, Star-Ag 2234-14430, Ag 2101 Dorit- 14421, Rio Grande ve H 2274 domates çeşitleri kullanılmıştır. Deneme 15 çeşitle, 3 tekerrürlü tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulmuş ve elde edilen bulgular değerlendirilerek sunulmuştur. Beyşehir şartlarında 1996 vejetasyon döneminde tek ürün olarak yetiştirilen bu domates çeşitlerinin toplam verimleri (t/da), bitki başına verim (kg/bitki), ortalama meyve ağırlığı (g), meyve çapı (mm), meyve uzunluğu (mm), kabuk kalınlığı (um), toplam kuru madde (%), brix ( suda çözülebilir kuru madde), meyve kabuğu sertliği (Lb), meyve eti elastikiyeti (Lb), pH ve titre edilebilir asitlik (g/l) gibi özellikleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre verim değerleri bakımından en yüksek ortalama verim üç dikim periyodunun ortalaması olarak, 9.83 t/da ile H 2274 çeşidinden alınmıştır. Bunu 8.64 t/da ile Arizona- 124 13, 8.49 t/da ile Rio Grande çeşidi ve 8.48 t/da ile Rio Fuego-12412 çeşitleri izlemiştir. Maksimum verim ise l'nci dikim döneminde 12.76 t/da ile H 2274 çeşidinden elde edilmiştir. Toplam kuru madde yüzdesi bakımından en yüksek değer % 8.30 ile Champell 37-14413 çeşidinde, en düşük değer ise % 4.69 ile Ag 2123 Almira-14424 çeşidinde elde edilmiştir.En yüksek brix değeri % 4.53 ile Urbana-12403 çeşidinde, en düşük brix değeri ise % 2.80 ile Ag 2123 Almira-14424 çeşidinden elde edilmiştir. En yüksek pH değerleri sırası ile, 4.62 ile Rio Grande-14411, 4.57 ile Rio Grande - 12411 ve yine aynı değerle Rio Fuego-12412 çeşitlerinde tespit edilmiştir. En düşük pH değerleri ise sırası ile 4.21 değeri ile Heinz 2274 - 14401, 4.24 değeri ile Urbana-12403 ve SC 2121-12402 çeşitlerinde tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: sanayi domatesi, Lycopersicon esculentum Mill., dikim zamanı, adaptasyon, verim, kalite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Fazlı ARITÜRK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticultural Supervisor : Prof. Dr. Fevzi M. ECEVİT 1998, 112 Page Jury : Prof. Dr. Fevzi M. ECEVİT Assoc. Prof. Dr. Şebnem ELLİALTIO?LU Assist. Prof. Dr. Mustafa PAKSOY The aim of this study is to select high productive varieties and on the most suitable planting time of tomato cultivars for Beyşehir district, an experiment was carried out in the Beyşehir field conditions during the 1996 vegetation period. The experiment was carried out according to the randomized complete blocks with three replication with 15 tomato varieties in the 1996. Results were analyzed this statically method. Tomato cultivars Ag 2123 Almira- 14424, Rio Fuego-12412, Urbana- 12403, Heinz 2274-14401, H 2274 (Süper 12)-12401, SC 2121-12402, Rio grande-1241 1, Rio Grande- 144 11, Champell 37-14413, Arizona- 14406, Arizona- 124 13, Star-Ag 2234-14430, Ag 2101 Dorit-14421, Rio Grande and H 2274 were investigated. During the 1996 vegetation period these cultivars planted for single crop, and some characters such as total yield (t/da), yield plant (kg/plant), average fruit weight (g), fruit diameter (mm), fruit length (mm), thickness of fruit skin (um), total soluble solids (%), brix (soluble solids), fruit skin strength (lb), fruit flesh strength (lb), pH, and titrable acidity (g/1) were searched. As a result, for maximum average of tree planting time yield obtained from H 2274 9.83 t/da. Other cultivars has had respectively Arizona-12413 by 8.64 t/da, Rio Grande by 8.49 t/da, Rio Fuego-12412. Maximum yield has obtained from H 2274 by 12.76 t/da in first planting period. Maximum total soluble solids was obtained from cultivar Champell 37- 14413 by % 8.30 and minimum soluble solids was obtained from Ag 2123 Almira- 14424 by % 4.69.Maximum brix was obtained from cultivar Urbana- 12403 by % 4.53 and minimum brix was obtained from Ag 2123 Almira-14424 by % 2.80. Highest pH were obtained from cultivars Rio Grande-14411 by 4.62 and other cultivars respectively Rio Grande- 124 11 and Rio Fuego-12412 by 4.57. Least pH were obtained from Heinz 2274-14401 by 4.21, Urbana-12403 and SC 2121- 12402 by 4.24. KEY WORDS: industrial tomato, Lycopersicon esculentum Mill., planting time, adaptation, yield, quality.