Genç japon bıldırcınlarında başlatma ve bitirmr yemi üniformitesi ve parça büyüklüğünün performans ve karkas ağırlığına etkisi
Effect of uniformity and particle size of starter and finisher diets on the performance and carcass weight in young japanese quails
  1. Tez No: 78701
  2. Yazar: FATMA KARAHAN SARIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BAHTİYARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GENÇ JAPON BILDIRCINLARINDA BAŞLATMA VE BİTİRME YEMİ ÜNİFORMİTESİ VE PARÇA BÜYÜKLÜĞÜNÜN PERFORMANS VE KARKAS AĞIRLIĞINA ETKİSİ Fatma KARAHAN SARIGÜZEL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 1998, 51 sayfa Juri:Doç Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Genç Japon bıldırcınlarının, parça büyüklüğü farklı yemleri ayırdetme kabiliyetlerini ve başlatma ve bitirme yemi üniformitesi ve parça büyüklüğünün performansa etkisini tesbit etmek için iki araştırma yapılmıştır. Dane mısır, 3, 5 ve 8 mm. elekli çekiçli değirmende öğütüldükten sonra deneme rasyonlarına katılmıştır. Birinci araştırma tesadüf parselleri deneme plânında, 6 tekerrürlü olarak kurulmuş ve her bir tekerrürde 30 bıldırcın kullanılmıştır. Bıldırcınlar 8 günlük yaştan itibaren 10 günboyunca seçmeli olarak bu rasyonlarla yemlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Fatma KARAHAN S ARIGUZEL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 1998, 51 Pages Jury: Assoc. Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Two experiments were conducted to determine the ability to discriminate of feeds varying only in particle size and the effect of uniformity and particle size starter and finisher diets on the performance of young Japanese quail. Corn was ground through hammer mill with 3,5 or 8 mm screen openings and used to prepare diets. The first iiiexperiments were carried out in randomized design with six replicates of thirty quails each. The quails were fed in a choice situation with these diets during 10 days starting at 8 days.