Şizofreni hastalarında nörobiliş ve sosyal bilişin toplumsal işlevsellik ile ilişkisi
The relationship of neurocognition and social cognition with social functioning in patients with schizophrenia
- Tez No: 787040
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı şizofreni ve şizoafektif bozukluk tanılı hastalarda kesitsel olarak klinik psikopatoloji, nörobilişsel işlevler, sosyal bilişsel işlevlerden zihin kuramı ve duygu işleme yetileri ve toplumsal işlevsellik düzeyini değerlendirmek ve toplumsal işlevsellik için yordayıcı etmenleri belirlemeye çalışmaktır. Yöntem: Çalışmaya katılan 60 hasta için Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Klinik Genel İzlenim-Şiddet Ölçeği (KGİ-Ş), İşlevselliğin Genel Değerlendirmesi (İGD) ve Toplumsal İşlevselliği Değerlendirme Ölçeği (TİDÖ) araştırmacı hekim tarafından dolduruldu. Araştırmacı hekim tarafından Gözlerden Zihin Okuma Testi (Gözler Testi), Yüzde Dışavuran Duyguların Tanınması Testi (YDTT) ve Yüzde Dışavuran Duyguların Ayırt Edilmesi Testi (YDAT) uygulandı. Klinik psikolog tarafından Sayı Menzili Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), ÖKTEM- Sözel Bellek Süreçleri Testi (SBST), Kontrollü Kelime Çağrışım Testi (KAS) ve Stroop testi uygulandı. Nüfus ve klinik bilgilerin ölçeklerle ilişkisi bağımsız t-testi ve korelasyon analizi ile değerlendirildi. Normal dağılıma uymayan örneklem için Spearman testi kullanıldı. Nüfus ve klinik özellikler ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Mann-Whitney U testi kullanıldı. Nüfus ve klinik özellikler ile ölçek puanlarının işlevsellik üzerine etkisini incelerken Logistik Regresyon Analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to evaluate the level of clinical psychopathology, neurocognitive functions, theory of mind and emotion processing abilities and social functionality cross-sectionally in patients with schizophrenia and schizoaffective disorder, and to try to determine the predictive factors for social functionality. Method: The Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), the Clinical General Impression-Severity Scale (CGI-S), the General Assessment of Functioning (IGD) and the Social Functioning Assessment Scale (TİDÖ) were filled in by the investigator for 60 patients who participated in the study. Reading the Mind in the Eyes Test (Eyes Test), Facial Emotion Identification Test (FEIT) and the Facial Emotion Discrimination Test (FEDT) were administered by the researcher physician. Number Range Test, Wisconsin Card Sorting Test (WCST), ÖKTEM-Verbal Memory Processes Test (SBST), Controlled Word Association Test (KAS) and Stroop test were applied by clinical psychologist. The relationship of population and clinical information with the scales was evaluated by independent t-test and correlation analysis. Spearman test was used for the sample that did not fit the normal distribution. Mann-Whitney U test was used to evaluate the relationship between population and clinical features. Logistic Regression Analysis and Linear Regression Analysis were used to examine the effects of population and clinical characteristics and scale scores on functionality.