Kırgız destanlarında kadın tiplerinin tahlili ('Cañıl Mırza', 'Kococaş', 'Eşimkul menen Zuura')
Analysis of female types in Kyrgyz epics ('Cañil Mirza', 'Kocaş', 'Eşimkul and Zuura')
- Tez No: 787039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAYRAMBEK OROZOBAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
“Kırgız Destanlarında Kadın Tiplerinin Tahlili”adlı bu tez çalışmasının inceleme kısmı üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türklerde genel olarak destancılık geleneği ve bu geleneğin içerisindeki Kırgız destanlarının yeri ve önemi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde genelden özele gidilerek, genel olarak tip tahlilleri hakkında teorik bilgiler ve destanlardaki kadın tipleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Kırgız destanları içerisinden“Cañıl Mırza”,“Kococaş”ve“Eşimkul menen Zuura”destanlarındaki alp kadın tipleri, aktör tipi, cinsiyet tipi ve sembol tipi başlıkları altında destanlardaki kadın kahramanlarının toplumsal rolleri, karakteri ve fiziksel özellikleri irdelenmiştir. Çalışmamız ayrıca Giriş kısmıyla başlayıp Sonuç ve Kaynakça kısmıyla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The analysis part of this thesis work named“Analysis of Female Types in Kyrgyz Epics”consists of three main parts. In the first chapter, information about the tradition of epic in Turks and the place and importance of the Kyrgyz epics in this tradition are given. In the second part, by going from general to specific, theoretical information about type analysis and female types in epics are emphasized. In the third chapter, the social roles, character and physical characteristics of the heroines in the epics were examined under the titles of alpine female types, actor type, gender type and symbol type in the epics of“Cañıl Mırza”,“Kococaş”and“Eşimkul menen Zuura”among the Kyrgyz epics. Our study also starts with the Introduction and ends with the Conclusion and Bibliography.