Yerli kara sığırlarında bazı kan proteinleri (Hemoglobin, transferrin) ve süt proteinleri (&sı-kazein , B-kazein ve B-laktoglobulin) polimorfizmi
Polymorphism of some blood proteins (heamoglobin, transferrin) and milk proteins (ctsi-casein, p-casein, p-lactoglobulin) in native black cattles
  1. Tez No: 78707
  2. Yazar: ORHAN ERMETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YERLİ KARA SIĞIRLARDA BAZI KAN PROTEİNLERİ (HEMOGLOBİN, TRANSFERRİN) VE SÜT PROTEİNLERİ (a sı- KAZEİN, p- KAZEİN VE p- LAKTOGLOBULİN) POLİMORFİZMİ Orhan ERMETİN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman :Doç. Dr. Saim BOZTEPE 1998, Sayfa : 46 Jüri : Doç. Dr. Saim BOZTEPE : Prof. Dr. Oktay YAZGAN : Prof. Dr. Numan AKMAN Değişik yaşlarda 110 baş Yerli Kara sığır üzerinde yapılan araştırmada, bazı kan proteinleri (hemoglobin, transferrin) ve süt proteinleri (?sı-kazein, ß-kazein ve ß-laktoglobulin) polimorfizmi üzerinde çalışılmış, kan ve süt protein tiplerine ait gen ve genotip frekansları hesaplanmıştır. Kan proteinlerinden Hb A gen frekansı 0.9270, Hb B gen frekansı ise 0.0720 olarak hesaplanmış olup, bu lokus bakımından sürü dengede bulunmuştur. Bununla beraber, transferrin lokusunda gen frekansları A,B,D,E,F ve H için sırasıyla, 0.3761, 0.0046, 0.4450, 0.0963, 0.0734 ve 0.0046 olarak tespit edilmiştir. Sürü transferrin lokusu bakımından dengede bulunmamıştır. Süt proteinlerinden ?sı-kazein B geni frekansı 0.925, C geni frekansı 0.075 bulunmuştur. ß-kazein A geni frekansı 0.840, B geni frekansı 0.118, C geni frekansı ise 0.042 olarak tesbit edilmiştir. ß-laktoglobulin A geni frekansı 0.234, B geni frekansı ise 0.766 olarak tesbit edilmiştir. Süt proteinlerindenası -en bakımından sürü dengede iken. P-cn ve P-lg bakımından sürü dengede bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Yerli Kara sığırı, hemoglobin, transferrin, ası-kazein. P-kazein, P-laktoglobulin. polimorfizm, gen frekansı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Orhan ERMETİN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Saim BOZTEPE 1998, Page : 46 Jury : Assoc. Prof. Dr. Saim BOZTEPE : Prof. Dr. Oktay YAZGAN : Prof. Dr. Numan AKMAN This research was on blood proteins (heamoglobin and transferrin) and milk proteins (a si -casein, P-casein and p-lactoglobulin) polimorphism on 110 head of Native Black catties having different ages. The frequencies of genes and genotypes were counted on blood types and milk proteins. Gene frequencies of blood proteins were found to be 0.927 for Hb A gene, 0.072 for Hb B gene, and population being in balance for heamoglobin locus. However, gene frequencies in transferrin locus were 0.3761, 0.0046, 0.4450, 0.0963, 0.0734 and 0.0046 for A,B,D,E,F and H genes respectively. The herd was not found to be in balance with respect to transferrin locus. Gene frequencies of milk proteins were found as 0.925 for a si -casein of B gene, 0.075 for C gene frequencies. However, gene frequencies were determined 0.840 for A gene, 0.118 for B gene and 0.042 for C genes. Genefrequency of P-lactoglobulin were determined as 0.234 for A, 0.766 for B genes. The herd was in balance with respect to a sr-casein of milk proteins but, was not in balance with respect to P-casein and P-lactoglobulin. Key Words : Native Black catties, heamoglobine, transferrin, ası -casein, P-casein, P-lactoglobulin, polymorphism, gene frequency. IV