Hat koruma rölesi fonksiyonlarının bilgisayarla gerçekleştirilmesi
The realization of line protection relay functions on a personal computer
  1. Tez No: 78708
  2. Yazar: NURETTİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAT KORUMA RÖLESİ FONKSİYONLARININ BİLGİSAYARLA GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Nurettin ÇETİNKAYA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Abdullah ÜRKMEZ 1998, 47 Sayfa Jüri : Yrd.Doç.Dr. Abdullah ÜRKMEZ Yrd.Doç.Dr. Şaban ERGÜN Yrd.Doc.Dr. Ramazan AKKAYA Yapılan bu çalışmada, günümüzde enerji iletim hatlarının korunmasında kullanılan hat koruma rölelerinin yaptığı görevleri bilgisayar ile gerçekleştiren bir sistemin tasarımı, imalatı ve uygulanması verilmiştir. Gerçekleştirilen bu sistemde, korunacak olan enerji iletim hattının özellikleri ile istenilen koruma sınırları bilgisayara girilmektedir ve bu hatlardaki koruma amaçlı ölçü transformatörlerinden alınan akım ve gerilim bilgileri sürekli olarak kontrol altında tutulmaktadır. Akım ve gerilim ölçü transformatörlerinden alınan bilgiler, örnekleme devresinden geçirildikten sonra ADC kartına girilmekte ve burada digital bilgi haline getirilip I/O kartı aracılığı ile bilgisayara iletilmektedir. Bilgisayardaki yazılım sayesinde enerji iletim hattı istenilen koruma yöntemleriyle kontrol edilmektedir. Elektronik donanımda işlendikten sonra gelen bilgilere göre program değerlendirme yapıp gerekirse açma bilgisi üretmektedir. Bu açma bilgisi I/O kartı vasıtasıyla ADC kartına iletilmekte ve buradan analog bilgi olarak alınabilmektedir. Bu sayede, değişik arıza türlerine karşı, enerji iletim hatlarının korunması bilgisayar yardımıyla kolay, hassas ve güvenilir bir duruma getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Enerji iletim hattı, Hat koruma, Bilgisayarla kontrol ve koruma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis Nurettin ÇETİNKAYA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Electrical - Electronics Eng. Department Supervisor : Assist.Prof.Dr. Abdullah ÜRKMEZ 1998, 47 Page Jury : Assist.Prof.Dr. Abdullah ÜRKMEZ Assist.Prof.Dr. Şaban ERGÜN Assist.Prof.Dr. Ramazan AKKAYA In this study, the design, production and application of a system which implements the task of the line protection relays that are currently used to protect the electrical transmission lines. The properties and the required protection limits of the electrical transmission line which will be protected are entered to the computer. The current and voltage transformer which is used to aquire current and voltage of the electrical transmission line is supervised at any time. Current and voltage data after stepped down are entered to the electronic circuit and then aquired and converted into numerical data by an ADC card. The electrical transmission line is being controlled with required protection methods by means of the software. The program produces a trip information after making decision with the data that is processed by the hardware. This trip information is being transmitted to ADC card by means of the I/O card and can be obtained as analog information. As a result easy, sensitive and reliable protection of electrical transmission lines against various failure types has been provided via aid of computer. KEY WORDS : Electrical transmission line, Line protection, Control and protection with computer.