Farklı kat seviyelerinde kullanılan sismik izolatörlerin yapı davranışı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of seismic isolators used at different story level so on building behavior
- Tez No: 787087
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ülkemizde son zamanlarda kullanımı artan sismik izolatörlerin, binalardaki farklı kat seviyelerinde kullanımının bina davranışı üzerine olan etkisi incelenmiştir. Yöntem: Çalışma kapsamında; temeli ankastre olan, temeline izolatör yerleştirilen ve temeli ankastre olup 2. ve 3. kat arasına sismik izolatör elemanlarının yerleştirilmesiyle oluşan yapıların deprem etkisi altındaki davranışları karşılaştırılmıştır. Sap 2000 programı kullanılarak yapılar modellenmiştir. Bulgular: Erzurum şehir merkezinde seçilen bir noktada yapısal analizler yapılmıştır. Analiz verilerine göre izolatörlü yapıların depreme karşı daha etkili olduğu gözlenmiştir. Ara kat izolatörlü yapı analiz sonuçları, taban izolatörlü yapı analiz sonuçlarına yakın değerler vermiştir. Sonuç: Deprem etkisi altındaki binalarda izolatör kullanımının daha avantajlı olduğu gözlemlenmiştir. Çeşitli sebeplerden dolayı tabanda izolatör kullanılamaması durumunda, izolatörlerin ara katta da kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effect of the use of seismic isolators, the use of which has increased recently in our country, at different story levels in buildings on building behavior is investigated. Method: Under the this study, the behaviors of the structures with fixed foundation, with base isolators and fixed foundation with seismic isolator elements placed between the 2nd and 3rd story under earthquake effect were compared. Structures were modeled using Sap 2000 program. Finding: Structural analyses were carried out at a selected point in Erzurum city center. According to the analysis data, it is observed that structures with isolators are more effective against earthquakes. The results of the analysis of the structure with mezzanine story isolators are come close to the results of the analysis of the structure with base isolators. Results: It has been observed that the use of isolators is more advantageous in buildings under earthquake effect. It has been determined that isolators can also be used in the mezzanine story if isolators cannot be used at the base for various reasons.