Investigation of seismic isolated structures with additional energy dissipation devices at isolation level
Sismik izolasyonlu yapıların yalıtım katında ilave enerji sönümleyici cihazlar ile incelenmesi
- Tez No: 896556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ALDEMİR, PROF. DR. UĞURHAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, sismik izolasyonlu olarak tasarlanan yapıların, sismik izolasyon katında kullanılan ilave enerji sönümleyicilerin sisteme eklenmesiyle yapının davranışındaki değişimler incelenmiştir. Her yapı için 11 yer hareketi seçilmiş ve iki boyutlu zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizler yapılmıştır, yer hareketlerinin düşey bileşenleri analizlere dahil edilmemiştir. İlave sönümleyici kullanmaktaki temel motivasyon izolatörlerin deplasman taleplerini azaltmak ve bu sırada üst yapıdaki değişimleri gözlemlemektir. Farklı noktalardaki izolatör taleplerini kontrol etmek ve olabildiğince benzer taleplerin sağlanması amaçlanmış, izolatörlerin histeretik davranışları gösterilmiştir. Üst yapıda ise kat ivmeleri, göreli kat ötelenmeleri ve toplam kesme kuvveti göz önünde bulundurularak karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapının kütle ve rijitlik merkezlerine göre damper sayıları arttırılmış ve her analiz sonucu yapının ilk hali ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre izolatörlü yapıya belirli adetlerde ve uygun konumlarda ilave damper eklenmesi üst yapı davranışını olumsuz etkilememiştir. Kat ötelenmeleri ve kat ivmeleri belirli limitler içinde tutulmuş, toplam kesme kuvveti makul seviyelerde kalmıştır. Merkezlerin tutmamasından ötürü burkulmaya maruz kalan yapılar için izolatör deplasman talepleri birbirine yaklaştırılmış ve daha tekdüze bir davranış elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the changes in the behavior of buildings designed with seismic isolation by adding additional energy dissipation devices used in the seismic isolation floor to the system were examined. Eleven ground motions were selected for each structure and nonlinear analyzes were performed in the two-dimensional time domain; vertical components of ground motions did not included. The main motivation for using additional dampers is to reduce the displacement demands of the isolators and observe the changes in the superstructure. It was aimed to control the isolator demands at different points and to ensure similar demands as much as possible, and the hysteretic behavior of the isolators was shown. In the superstructure, comparisons were made considering story accelerations, interstorey drifts and total shear force. The number of dampers was increased according to the center of mass and center of rigidity of the structure, and each analysis result was compared with the initial state of the structure. According to the results obtained, adding additional dampers in certain quantities and at appropriate positions based on centers of the structure to the isolators structure did not negatively affect the superstructure behavior. Interstorey drifts and story accelerations were kept within certain limits, and the total shear force remained at reasonable levels. Isolator displacement demands for structures subject to torsional behavior due to the center of rigidity and center of mass not overlapping are brought closer together and a more uniform behavior was achieved.