COVID-19 salgını ile sosyal devleti yeniden değerlendirmek
Reassessing the social state with the COVID-19 output
  1. Tez No: 787088
  2. Yazar: MERYEM İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR BAŞTAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Çin Halk Cumhuriyetinde ortaya çıkan kısa zamanda bütün dünyaya yayılan covid-19 pandemisi ve bu pandemiyle mücadele süreci, sosyal devlete ihtiyaç kapsamında incelenmiştir. Çalışmada örnek olarak refah rejimlerinden liberal modelinde; Amerika Birleşik Devletleri, muhafazakar modelinde; Almanya, sosyal demokrat modelinde; İsveç, Güney Avrupa modelinde; İtalya ve Türkiye ele alınmıştır. Bu araştırmada amaçlanan ABD, Almanya, İsveç,İtalya, Türkiye gibi ülkelerin covid-19 pandemisine karşı uyguladığı politikaları araştırıp, değerlendirmek ve ülkelerin pandemiye karşı uyguladıkları politikalar sonucunda sosyal devlete olan ihtiyacın arttığını göstermektir. Araştırmanın sonucunda ülkeler pandeminin başından itibaren uyguladıkları politikalar ile benimsedikleri refah rejimlerinden bağımsız olarak merkezi bütçeden kaynak aktarımı sağlamış ve sosyal harcamalar, sosyal yardımlar artmıştır. Ülkeler bu süreçte sosyal güvenlik sisteminden istihdama, gelir artırıcı politikalardan eğitim sağlık alanlarına kadar, liberal düzenin hakim olduğu sistemde dahi sosyal devlet politikalarına ihtiyacın arttığını, sosyal politikaların önemli ve vazgeçilmez olduğunu ortaya koymaktadır. Covid-19 pandemi ile sosyal devlet politikalarının önemi vurgulamış ve sosyal devletin var olması gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır. alanlarını yaşatmaya daha fazla ihtiyaç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the covid-19 pandemic, which emerged in the People's Republic of China and spread all over the world in a short time, and the process of combating this pandemic, were examined within the scope of the need for a social state. In the study, as an example, in the liberal model of welfare regimes; United States, in the conservative model; Germany, in the social democratic model; Sweden, in the Southern European model; Italy and Turkey are discussed. The aim of this research is to research and evaluate the policies implemented by countries such as the USA, Germany, Sweden, Italy, and Turkey against the covid-19 pandemic and to show that the need for the social state has increased as a result of the policies implemented by the countries against the pandemic. As a result of the research, countries have transferred resources from the central budget independently of the policies they have implemented since the beginning of the pandemic and the welfare regimes they have adopted, and social expenditures and social assistance have increased. In this process, countries reveal that the need for social state policies increases, from the social security system to employment, from income-increasing policies to education and health areas, even in the system dominated by the liberal order, and that social policies are important and indispensable. With the Covid-19 pandemic, the importance of social state policies was emphasized and it was concluded that the social state should exist. showed that there is a greater need to keep the areas alive.