UYAP sisteminin incelenmesi ve Kurum Portalı'nın Bilgi Sistemleri Başarı Modeli ile Erzurum adliye teşkilatında değerlendirilmesi
Investigation of UYAP system and evaluation of the institution portal in Erzurum judicial organization with the information systems success model
  1. Tez No: 787099
  2. Yazar: MURAT BUĞRAHAN KOTANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KESKİNKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bir bilişim sistemi olan UYAP sistemi adalet çalışanlarının ve vatandaşların adaletle ilgili işlemlerini zaman ve maliyet açısından tasarruflu bir biçimde yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı UYAP sistemini incelemektir. Bu kapsamda Erzurum ilinde UYAP sisteminin Kurum Portalını kullanan adalet çalışanlarından bir anketle veri toplanıp, UYAP sisteminin bir parçası olan Kurum Portalı ele alınıp, adalet çalışanlarının memnuniyet algısı ölçülmüştür. Bu bağlamda Kurum Portalına ait sistem kalitesi, bilgi kalitesi ve hizmet kalitesinin sistem kullanımına kullanıcı memnuniyetine olan etkileri ölçülmüş ve ardından sistem kullanımı ve kullanıcı memnuniyetinin de sistemden elde edilen faydaya etkileri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılacak veriler, 5'li Likert tipi ölçek kullanılarak 2022 yılı Nisan ayından itibaren toplanmıştır. Toplanan veriler 1991 yılında DeLone ve McLean tarafından kullanılan ve tutarlılığı ve geçerliliği bilimsel yöntemlerle gösterilmiş olan Bilgi Sistemleri Başarı Modeli uygulanmıştır. Elde edilen veriler öncelikle normallik ve geçerlilik-güvenilirlik testleri, doğrulayıcı faktör analizleri, korelasyon testi ve regresyon analizinin yapılması ile elde edilen bulgular üzerinden sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The UYAP system, which is an information system, enables justice workers and citizens to perform their justice-related transactions in a time- and cost-efficient manner. The aim of this study is to examine the UYAP system. In this context, data were collected from the justice workers using the Institution Portal of the UYAP system in Erzurum, and the Institution Portal, which is a part of the UYAP system, was taken into consideration and the perception of satisfaction of the justice workers was measured. In this context, the effects of system quality, information quality and service quality of the Institution Portal on system usage and user satisfaction were measured, and then the effects of system usage and user satisfaction on the benefit obtained from the system were investigated. The data to be used in the study were collected from April 2022 using a 5-point Likert type scale. The Information System Success Model, which was used by DeLone and McLean in 1991 and whose consistency and validity was demonstrated by scientific methods, was applied to the collected data. The data obtained were firstly obtained by performing normality and validity-reliability tests, confirmatory factor analyses, correlation test and regression analysis.