Satellite attitude control by using reaction wheels with LQR control method
LQR kontrol yöntemi ile tepki tekeri kullanılarak uydunun yönelim kontrolü
- Tez No: 787108
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ANKARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Uzay araştırmalarında maliyetlerin çok yüksek olmasından dolayı yerkürede yapılan testler büyük bir öneme sahiptir. Uydunun bir alt sistemi olan yönelim belirleme ve kontrol sistemin deneysel çalışmaları küresel hava yatağına sahip uydu simülatörleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Böylece yerkürede uydu yöneliminin performansını iyileştirmek, enerji tüketimini azaltmak ve sistem davranışlarını gözlemlemek gibi çalışmalar yapmak mümkündür. Bu çalışmada uydu yönelimi kontrolü için doğrusal olmayan oransal ve türevsel ve doğrusal karesel regülatör tasarlanmıştır. Öncelikle uydunun kinematik ve dinamik denklemleri elde edilmiş, daha sonra bu denklemler bir operasyon noktasına göre doğrusallaştırılmıştır. Uydu yöneliminde tekillikleri ortadan kaldırmak için sistemin kinematiği kuaterniyon yöntemiyle belirlenmiştir. Uydu yönelimi kontrolü için tasarlanan her iki kontrolcü kararlı olarak referans değerlere ulaşmaktadır. Sonrasında her iki kontrolcü istenilen yönelime ulaşırken geçen süre ve motor anlık akımına göre kıyaslanmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise tek eksen serbestlik derecesine sahip bir fiziksel sistem tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu sistemde yer alan atalet ölçüm birimiyle sistemin yalpalama ekseninde yönelim kontrolü yapılmıştır. Tasarlanan her iki kontrolcü ile deney düzeneği başarılı bir şekilde kontrol edilmiştir. Ayrıca küresel hava yatağı tasarımı için önemli aşamalardan birisi olan basınç profilleri de nümerik analizler ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the very high costs of space exploration, the tests carried out on the ground are of great importance. Experimental studies of the orientation and control system, which is a subsystem of the satellite, can be carried out with satellite simulators with spherical air bearing. Thus, it is possible to perform studies such as improving the performance of satellite orientation, reducing energy consumption, and observing system behavior. In this study, nonlinear proportional plus derivative and linear quadratic regulator is designed for satellite attitude control. Firstly, the kinematic and dynamic equations of the satellite were obtained, then these equations were linearized according to an operation point. To eliminate singularities in satellite attitude, the kinematics of the system was determined by the quaternion method. Both controllers designed for satellite attitude control reach reference values stably. Afterwards, both controllers were compared according to the time taken to reach the desired orientation and the motor instantaneous current. In the second part of the thesis, a physical system with one axis degree of freedom is designed and produced. With the inertia measurement unit in this system, the attitude control on the yaw axis of the system is performed. The experimental setup is successfully controlled with both designed controllers. In addition, pressure profiles, which is one of the important stages for spherical air bearing design, were obtained by numerical analysis.