A mixed method learner corpora study: Hypertext online extensive reading mediated L2 incidental vocabulary gains and reading comprehension
Karma yöntemli öğrenici derlemleri çalışması: Hiper metinli çevrim içi kapsamlı okuma aracılı ikinci dilde rastlantısal kelime kazanımları ve okuduğunu anlama
  1. Tez No: 787120
  2. Yazar: AYŞENUR YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN KAVANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın temel amacı, çevrimiçi kapsamlı okuma formatlarındaki rastlantısal kelime dağarcığının ne kadarının öğrencilerin sözlü ve yazılı ürünlerinde verimli bir kelime kullanımına dönüştüklerini keşfetmektir. Ayrıca, aynı sayfada ayrı sekmelerde veya basılı kopya formatında sözlük kullanımındansa, aynı sayfada yanda konumlandırılmış sözlük kullanımıyla kelime dağarcığı alanına ilişkin olarak hiper metinli kapsamlı okuma verimliliğini ortaya çıkarmak için, araştırmacı tarafından taranmış sayfaların dönüştürülmesiyle bir çevrimiçi kitaplık oluşturulmuştur. Bir dizi seviyeli okuma kitapları ile system oluşturmak için ücretsiz kelime öğretme aracı olan bir internet sitesi kullanıldı.Katılımcılar olarak aynı kurumdan 28'i kadın, 29'u erkek olan 13-14 yaş arası,57 devlet lisesi, hazırlık yılı öğrencisi seçildi. Çalışmada, öğrencilerin İngilizce ve günlük kullanım konusundaki yeterlilikleri ve deneyimleri benzerdi. Dil yeterlilik seviyeleri ve dil kelime bilgisi seviyeleri verileri ışığında, rastgele ve değişkenler eşit dağılacak şekilde kontrol (n 28) ve deneysel (n 29) gruplara atandılar. Deneysel grup, araştırmacı tarafından hazırlanan bir hipermetin aracında aynı sayfada bulunan bir sözlükle İngilizce seviyeli kurgusal kitapları okudu. Kontrol grubu ise okulun çevrimiçi kitaplık sisteminde çevrim içi ve basılı sözlük biçimini kullanarak aynı kitapları okudu. Hiper-format kullanıcılar tarafından aranan kelime bilgilerinin ve okuma süresinin yanı sıra, varsa yapılan alıştırmaları da kayıt altına alıyordu. Bu aratılan kelimelerin yani bilinmeyen öğelerin her hafta kelime dağarcığı derinlik ölçüm araçlarıyla, anlama testleriyle ve yazılı ve sözlü özetlerle test edilmiştir. Katılımcılar yedi hafta boyunca ders dışı zamanlarda dört adet seviyeli kitap okudular. Kelime Dağarcığı Bilgi Ölçeği ortalama puanlarının, tüm deneysel müdahaleden sonra deneysel grupta istatistiksel açıdan önemli bir fark (p= .034) ile daha yüksek olduğu görüldü. Öğrenen derlemi incelendiğinde öğrenen sözlü derleminde bilinmeyen kelimelerin verimli kullanım oranı (n 40) hipermetin grubunda %27.5, LMS-OER'de %15'tir. Katılımcıların yazılı derleminde, kelimelerin %30'u hiper metinde kullanılmış ve kontrol grubunda kelimelerin %15'i daha önce bilinmeyen kelimelerle ilgili profil analizinde bulunmuştur.Çoklu Regresyon Analizleri, katılımcıların genel dil yeterliliklerinin ve tesadüfen edinilen kelimelerin kitaplarda tekrar sıklığının, bu çalışmada kapsamlı okuma yoluyla elde edilen sözcüksel kazanımlar üzerinde en fazla etkiye sahip olduğunu göstermiştir.Yapılan görüşme sonuçlarında katılımcıların olumlu yanları; hipermetinli şekilde daha çok kelime öğrenme, okuma becerilerinin artması ve motivasyonun artması olarak ifade ettiği ortaya kondu. Kodlanan dezavantajlar ise web sitesinin daha kullanıcı dostu olacak şekilde geliştirilmesi gereken arayüzüyle ilgiliydi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to discover how much of the incidental vocabulary in online comprehensive reading formats turned into productive lexical use in students' oral and written products. Furthermore, in order to unveil hypertext extensive reading efficiency regarding the vocabulary sphere with the use of a marginally situated dictionary on the same page over dictionary use in separate tabs or hard-copy format, an online library was built by conversions of scanned pages by the researcher. A free lexical tutor website was utilized to generate a series of readers.57 public high school preparation year students aged 13-14, of which 28 were females and 29 were males, from the same institution were chosen as participants. In the study, students' knowledge, experiences in English language and daily use were similar in language background analysis. In the light of proficiency levels and vocabulary levels data, they were randomly and variable-based equally assigned to control (n 28) and experimental (n 29) groups. The experimental group read graded readers in English with a dictionary on the same page in a hypertext tool prepared by the researcher. The control group read in the school's online library system using either an online or a hard copy dictionary format. Hypertext format logged user looked-up vocabulary and engagement duration, as well as done exercises if there were any. Lexically unknown items from these logs were tested weekly with vocabulary depth measurement tools, reading comprehension tests and written and oral summaries related to the books of mention. The participants read four graded readers for seven weeks at extracurricular times. Vocabulary Knowledge Scale mean scores were found to be higher with a statistically significant difference (p=.034) in experimental group after the whole intervention. On examination of learner corpus, the rate of productive usage of unknown words (n 40) in the learner-spoken corpus was 27.5% in the hypertext group and 15% in LMS-OER. In the written corpus of participants, 30% of words were used in hypertext, and in the control group, 15% of words were found in previously unknown vocabulary-related profile analysis. Multiple Regression Analyses demonstrated the proficiency level of participants and occurrence frequency of incidentally acquired words as having the most effect on lexical gains obtained via extensive reading in this study. Interviews revealed that participants denoted advantages such as long-lasting lexical gains, enhanced reading habit, and increased motivation. Drawbacks coded were related to the website's interface which requires to be developed and to be more user-friendly.