E-selektin ve interlökin-18 genleri ile tam ve rafıne buğdayın meme kanseri risk faktörü olarak değerlendirilmesi
Evaluation of sele and il-18 genes and whole and refined wheat as a breast cancer risk factor
  1. Tez No: 787140
  2. Yazar: BILAL FADIL ZAKARIYA AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, kanserin ilerlemesinde bir risk faktörü olarak gıdanın rolünü daha iyi anlamak için tam buğday/kepek ve rafine Buğdayın SELE ve IL-18 genindeki SNP'ler arasındaki ilişki üzerindeki etkisini değerlendirdi; bu çalışmada meme kanseri riskinin azalması tam tahıl/kepek tüketimi ile bir olasılık oranıyla ilişkilendirilmiştir (OR=0,24 ve %95CI=0,10 - 0,56). Buğday/kepeğin meme kanserine karşı güvenilir bir koruyucu etkisi olduğu görülüyor. Aynı zamanda, beyaz un alımı, yüksek meme kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir (OR=2,63 ve GA %95=1,07-6,48). Çünkü Tam Buğday, meme kanserine karşı koruyucu bir rolü olabilecek lif, oligosakkaritler ve dirençli nişasta, basit karbonhidratlar açısından zengindir. Sonuçlar ayrıca meme kanseri hastalarında kontrollere kıyasla gen ifadesinde önemli bir etki ile kat artış olduğunu ortaya koydu. Bu çalışmanın bulguları, meme kanseri risk tahmininde SELE ve IL-18 gen polimorfizmlerinin önemini doğrulamaktadır. bu çalışma, mutant alelleri olan dişilerin meme kanserine karşı artan bir duyarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Ve vahşi Alel meme kanserine karşı koruyucu bir alel olabilir. Bazı SNP türleri, Iraklı kadınlar arasında yaygın bir genetik tip olarak kabul edilebilir, ancak bunlar kontrol grubunda mevcuttu ve toplumda akraba çiftleşmesi yoluyla bulaştıkları için hastalıklara neden olmadı.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the impact of whole wheat/bran and refined Wheat on the association between SNPs in the SELE and IL-18 gene to better understand the roles of food as a risk factor in cancer progression; in this study, lowered breast cancer risk has been associated with whole grain/bran consumption with an odds ratio (OR=0.24 and 95% CI=0.10 - 0.56). Wheat/bran appears to have a reliable protective impact against breast cancer. At the same time, intake of white bread has been associated with a high risk of breast cancer (OR=2.63 and CI 95%=1.07-6.48). Because whole Wheat is rich in sources of fiber, oligosaccharides, and resistant starch, simple carbohydrates which may have a protective role against breast cancer. Additionally, the findings demonstrated a substantial difference between controls and breast cancer patients in terms of a fold increment in gene expression. This study's findings confirm the importance of SELE and IL-18 genes polymorphisms in breast cancer risk prediction. the present study suggests females with mutant alleles had an increased susceptibility to breast cancer. And wild Allele may be a protective allele against breast cancer. Some forms of SNPs can be considered a common genetic type among Iraqi women, although they were present in the control group and did not cause diseases, as they were transmitted through consanguineous mating in the community.