İntranazal polipoziste interlökin 4, interlökin 8 ve E selektin düzeyleri
İnterleukin 4, interleukin 8, and E selectin levels in intranasal polyposis
  1. Tez No: 141904
  2. Yazar: AHMET URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İLERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Çalışmamızda 2002 yılında intranazal polipozis tanısı ile izlenen 35 hasta ve 12 sağlıklı kontrol olgusunda, nazal mukozadaki İnterlökin-4, İnterlökin-8 ve E- Selektin düzeyleri yönünden ölçülmüştür. İntranazal polipozisli hastalar allerjik riniti olan ve olmayan iki alt gruba ayrılmış, bu şekilde kontrol grubu ile birlikte 3 grup sözü edilen nöromedyatör düzeyleri bakımından karşılaştınlmıştır. Nazal mukozada İnterlökin-8 düzeyinin polipozis hastalarında sağlıklı kontrollere göre yüksek olduğu saptandı. Allerjik riniti olan ve olmayan nazal polipozis hastalan arasında İnterlökin-8 düzeyi yönünden fark bulunmadı. İnterlökin- 8'in enfeksiyöz süreçten bağımsız olarak polip gelişiminde önemli rol oynadığı düşünülmüştür. İnterlökin-4 düzeyi allerjik rinit olmaksızın polipozisi olan hasta grubunda diğer iki gruptan daha yüksek bulundu. Bu durumda Interlökin-4'ün allerjik enflamatuar süreçten farklı bir mekanizma ile polip gelişiminde rol oynuyor olabileceği akla gelmektedir. Diğer bir olasılık ise nazal polip gelişim sürecinin erken döneminde nöromedyatör depolarının aşın uyaran etkisi altında kalarak tükenmesidir. E-Selektin değerleri bakımından 3 grup arasında fark bulunmamıştır. İnterlökin-8'in E-Selektin üzerindeki baskılayıcı etkisi ve çalışmada incelenen hasta gruplannın polipozisin geç döneminde olması bu sonucu muhtemelen etkilemiştir. Sonuç olarak polipozis gelişinde rol oynayan medyatörlerin detaylı olarak ve enflamasyon evrelerine aynlarak incelenmesi, bu hastalık patogenezinin anlaşılıp etkin tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için büyük önem taşımaktadır. 50 *r
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, levels of Interleukin-4, Interleukin-8 and E-Selectin were measured in nasal mucosae of 35 intranasal polyposis patients and 12 healthy controls. Intranasal polyposis patients were subclassified into two groups with respect to the presence of allergic rhinitis. Hence, three groups were compared regarding their forementioned neuromediator levels. Levels of Interleukin-8 was found to be higher in polyposis patients than the healthy controls. No difference was found between allergic and non-allergic subgroups for Interleukin-8 level. İnterleukin-8 is thought to play an important role in development of polyposis independent of its important function in infectious processes. Levels of Interleukin-4 were found to be higher in polyposis patients without allergic rhinitis than the other two groups. This finding reminds that Interleukin-4 may contribute to the development of nasal polyposis via a mechanism different from allergic inflammation. Another possible explanation is depletion of Interleukin-4 reserves under persistant overstimulation. E-Selectin levels exhibited no significant difference between groups. Suppressive impact of İnterleukin-8 over E-Selectin may influence this result, as well as polyposis patients included in this study were in late stage of inflammation shielding the possible role of molecules in earlier stages of pathogenesis. Consequently, neuromediators that play role in development of nasal polyposis should be searched in detail and with regard to the phases of inflammation. This is particularly important for understanding the pathogenesis and developing more effective therapeutic modalities. 51