Öğretmenlik yaşam tarzının değişimi: Kuşaklararası bir karşılaştırma
Change of teacher's lifestyle: An intergenerational comparative research
- Tez No: 787145
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Öğretmenlerin yaşam tarzlarındaki değişimi ele alan bu çalışmada yeni kuşaktan ve eski kuşaktan öğretmenlerin meslekleri ile yaşam tarzları arasındaki ilişkilerinden hareketle nasıl bir yaşam tarzına sahip olduklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğretmenlerin yaşam tarzları, farklı kuşaktan öğretmenlerin duygu, düşünce, tecrübe ve özgün pratiklerinden yola çıkılarak benzerliklere ve farklılıklara dayalı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi ve etnografik araştırma deseni kullanılarak katılımcılar kartopu örneklem tekniği ile belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 30 yaş ve altı 10 yeni kuşak sınıf öğretmeni ile 60 yaş ve üzeri 10 eski kuşak sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 20 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat soruları kullanılmıştır. Çalışma kapsamında yeni kuşak ile eski kuşak öğretmenlerin, meslekleri ile yaşam tarzları arasındaki ilişkilerinden hareketle öğretmenlik mesleği ile ilgili düşüncelerinde ve yaşam tarzlarında birtakım benzerliklerin yanı sıra farklılıkların da olduğu görülmüştür. Çalışmanın bulguları öğretmenler üzerinden yapılan diğer çalışmalarla da pek çok benzer ve ortak özellikler taşımaktadır. Farklı zaman dilimlerinde yaşayarak farklı kuşakları temsil eden, mesleklerini farklı zaman dilimlerinde icra ederek farklı tecrübeler yaşamış olan daha da genel bir ifadeyle yaşadığı dönemin kaderini taşıyarak döneminin ruhunu yansıtan ve yaşadıkları zamanın çocukları olan yeni kuşak ve eski kuşak öğretmenler meslekleri ile aynı zamanda yaşama biçimlerini de tayin etmektedirler. Bunun yanı sıra öğretmenlerin yaşam tarzlarında ortaya çıkan farklılıklar, öğretmenlerin yaşadıkları zamanın etkilerini ve göstergelerini yansıtarak belli pratiklerde özgünlükler taşıdıklarını ve bu pratiklere dayalı olarak da kuşaklarına özgü bir yaşayış tarzını veya yaşama biçimini sergilediklerini ve sürdürdüklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the change in the lifestyles of teachers, it is aimed to reveal what kind of lifestyle the teachers from the new generation and the old generation have based on the relationship between their professions and lifestyles. For this purpose, the lifestyles of teachers were analyzed according to similarities and differences in relation to the feelings, thoughts, experiences, and original practices of teachers from different generations. In the study, participants were determined by snowball sampling technique by using qualitative research method and ethnographic research design. The study group of the study consisted of 20 classroom teachers, including 10 new generation classroom teachers aged 30 and under and 10 older generation classroom teachers aged 60 and over. In the study, semi-structured interview questions consisting of open-ended questions were used as a data collection tool. Within the scope of the study, it was seen that there were some similarities as well as differences in the thoughts and lifestyles of the new generation and the old generation teachers about the teaching profession based on the relations between their professions and lifestyles. The findings of the study have many similar and common features with other studies conducted on teachers. The new generation and the old generation of teachers who represent different generations by living in different time periods, who have experienced different experiences by performing their professions in different time periods, and who reflect the spirit of their period by carrying the fate of the period they live in and who are the children of the time they live, determine their way of living at the same time with their profession. In addition, the differences in the lifestyles of teachers show that they have originalities in certain practices by reflecting the effects and indicators of the time they live in and that they exhibit and maintain a way of living specific to their generation based on these practices.