Sabit ortodontik tedavi sonrası farklı oral hijyen protokollerinin diş eti iyileşmesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Comparison of different oral hygiene protocols in gingival recovery after fixed appliance treatment
- Tez No: 787177
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEJAT ERVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; sabit ortodontik tedavi sonrası farklı oral hijyen protokollerinin farklı dönemlerde elde edilen klinik indeks parametrelerine dayanarak diş eti iyileşmesi üzerindeki etkisinin araştırılması üzerine yapılmıştır. Araştırma İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda sabit ortodontik tedavisini tamamlamış ve yaşları 14-30 arasında değişen 90 bireye dayanmakta olup, sabit ortodontik tedavilerinin sonlandığı gün ve takibinde birer ay ara ile kayıt edilen klinik indeks incelemeleri ve oral hijyen kontrollerini içermektedir. Çalışmayı eşit sayıda birey içeren 5 grup oluşturmakta olup tüm gruplarda Sensodyne Çok Yönlü Koruma Diş Fırçası, Sensodyne Promine Günlük Koruma Diş Macunu ek olarak aşağıdaki oral hijyen araçları verilmiştir. İlk grupta ek olarak Tepe Arayüz Fırçası kullanılmıştır. İkinci grupta ek olarak Superfloss kullanılmıştır. Üçüncü grupta ek olarak, Colgate Total Arayüz Diş İpi, Listerine Zero Ağız Bakım Suyu kullanılmıştır. Dördüncü grupta ek olarak, Tepe Arayüz Fırçası, Superfloss ve Listerine Zero Ağız Bakım Suyu kullanılmıştır. Beşinci grupta ek olarak, Superfloss ve Tepe Arayüz Fırçası kullanılmıştır. Çalısmada her bir bireyin alt ve üst tüm diş dizisi incelenmiştir. Bu dişlere ait plak indeksi, kanama indeksi, cep derinliği, keratinize diş eti genişliği ve fenotip parametlerine bakılmıştır. Ölçümler; debonding işleminin yapıldığı seans (T0), debonding işlemini takiben dörder hafta ara ile ikinci seans (T1), üçüncü seans (T2) ve dördüncü seans (T3) olmak üzere dört ayrı dönemde tekrarlanmıştır. Çalışmanın sonucunda her bir protokol dişin tüm yüzey alanları için plak eliminasyonunda benzer etkinlik göstermiş olmalarına rağmen Grup 4 istatistiksel olarak daha başarılı bulunmuştur. Diş fırçamalama sonrası interproksimal bölge hijyeni için farklı araçlar kullandırılmış ve arayüz fırçasıyla beraber ağız gargarası kullanımının periodontal iyileşmeyi daha iyi sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; this study was conducted to investigate the effect of different oral hygiene protocols on gingival healing based on clinical index parameters obtained at different periods after fixed orthodontic treatment. The research is based on 90 individuals aged between 14-30 years who have completed their fixed orthodontic treatment in the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry at Istanbul Okan University. The study consists of 5 groups with equal numbers of individuals, and in all groups, Sensodyne Versatile Protection Toothbrush and Sensodyne Promine Daily Protection Toothpaste, in addition to the following oral hygiene tools, were given. In the first group, Tepe Interface Brush were applied to and second group were used superfloss respectively. In the third group, Colgate Total Interface Floss and Listerine Zero Mouthwash were used additionally. In the fourth group, interface brush and superfloss and mouthwash were used additionally. Finally, superfloss and interface brush were used in the fifth group. In the study, the entire upper and lower tooth sequence of each individual were examined. Plaque index, bleeding index, pocket depth, keratinized gingival width, and phenotype parameters of these teeth were examined. Measurements; The session (T0) in which the debonding process was performed was repeated in four different periods, as the second session (T1), the third session (T2) and the fourth session (T3) with four weeks intervals following the debonding process. As a result, the following findings were collected; although each protocol showed similar efficacy in plaque elimination for all surface areas of the tooth, Group 4 was found to be statistically more successful. Different tools were used for interproximal area hygiene after tooth brushing and it was concluded that the use of mouthwash together with the interface brush provides better periodontal healing.