Enerji etkin yapı: Almanya ve Türkiye açısından inceleme
Energy efficient structure: A review in terms of Germany and Turkey
  1. Tez No: 787178
  2. Yazar: KADİR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN YARDIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sanayi devriminin gerçekleşmesiyle birlikte meydana gelen teknolojik gelişmeler ve Dünya nüfusunda artış yaşanması insanoğlunun ihtiyacı olan enerji miktarının artmasına sebep olmuştur. Meydana gelen enerji ihtiyacının karşılanması için genellikle fosil yakıtların kullanılması sonuncunda fosil yakıtlar tükenme noktasına gelmekte, doğal denge giderek bozulmaya başlamakta ve çevre sorunları ortaya çıkmaktadır. Meydana gelen bu sorunların ardından Dünyada yenilenebilir enerjiye yönelim başlamıştır. Günümüzde birçok sektörde yenilenebilir enerji kullanıldığı gibi yapı sektöründe de yenilenebilir enerji kullanılmaktadır. Dünyadaki enerji etkin yapı kullanımı ilk olarak ABD ve Kanada'da ortaya çıksa da Avrupa ülkelerinde yürütülen çalışmalar neticesinde Avrupa'da daha fazla yaygınlaşmıştır. Almanya, Avrupa'da enerji etkin yapı kullanımının yaygınlaşmasına en çok katkı sağlayan ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye ise yenilenebilir enerji kaynakları yönünden oldukça fazla potansiyele sahiptir. Yılın güneşli geçen gün sayısı birçok Avrupa ülkesinin neredeyse 2 katı kadardır. Ülkemizde güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak yapıların ihtiyacı olan; ısıtma, soğutma, elektrik, doğal aydınlatma, sıcak su ve havalandırma gibi ihtiyaçları karşılamak mümkündür. Bu sayede ihtiyacımız olan enerjiyi yerli kaynaklarımızla karşılayarak enerji konusunda dışa bağımlılığı bir ülke olma konumundan çıkmamız mümkün olacaktır. Çalışmada, meydana gelen çevre sorunlarının en büyük sebeplerinden biri olan Dünyadaki enerji kullanımı incelenmiş, yenilenebilir enerjiyi en çok kullanan ülkelerden biri olan Almanya'da uygulanan enerji etkin yapı örneklerinin Türkiye'de uygulanabilirliği ve potansiyeli değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments with the realization of the industrial revolution and the increase in the world population have led to an increase in the amount of energy needed by human beings. As a result of the use of fossil fuels in order to meet the energy need, fossil fuels come to the point of exhaustion, the natural balance begins to deteriorate and environmental problems arise. After these problems, the trend towards renewable energy has started in the world. Today, renewable energy is used in many sectors, as well as in the building sector. Although the use of energy efficient buildings in the world first emerged in the USA and Canada, it has become more widespread in Europe as a result of the studies carried out in European countries. Germany is among the countries that contribute the most to the widespread use of energy efficient buildings in Europe. Turkey has a lot of potential in terms of renewable energy sources. The number of sunny days of the year is almost twice that of many European countries. In our country, using solar energy and other renewable energy sources, the buildings need; It is possible to meet needs such as heating, cooling, electricity, natural lighting, hot water and ventilation. In this way, we will be able to get out of the position of being a foreign-dependent country in terms of energy by meeting the energy we need with our domestic resources. In the study, energy use in the world, which is one of the biggest causes of environmental problems, was examined, and the applicability and potential of energy efficient building examples applied in Germany, one of the countries that use renewable energy most, in Turkey were evaluated.