Hemşirelik bölümü öğrencilerinin özgüven düzeyleri ile mesleki tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-confidence levels and professional attitudes of nursing students
- Tez No: 787199
- Danışmanlar: DOÇ. RUKİYE TÜRK DELİBALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; hemşirelik bölümü öğrencilerinin özgüven düzeyleri ile mesleki tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı-ilişki arayıcı türde yapılan çalışma; 10 Ekim-5 Kasım 2022 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören 533 hemşirelik öğrencisiyle yapılmıştır. Veri toplama araçları internet ortamında Google Forms kullanılarak bir link oluşturulmuş ve çevrim içi olarak uygulanmıştır. Veriler,“Tanıtıcı Özellikler Soru Formu”,“Özgüven Ölçeği”ve“Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve IBM SPSS Statistics 28 paket programı üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %63'ü kadın ve yaş ortalamaları 20,97±3,28'dir. Çalışmaya katılan hemşirelik öğrencilerinin özgüven puan ortalaması 113,23±28,40 ve hemşirelik mesleğine yönelik tutum puan ortalaması 153,93±24,87 olarak hesaplanmıştır. Yine çalışmaya katılan hemşirelik öğrencilerinin özgüven ölçeği puanları ile hemşirelik mesleğine yönelik tutum ölçeği puanları arasındaki Pearson korelasyon katsayısı 0,394 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak; çalışmaya katılan hemşirelik öğrencilerinin orta düzeyde özgüvene sahip oldukları ve olumlu mesleki tutuma sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between self-confidence levels and professional attitudes of nursing students. The descriptive and correlational study was conducted with 533 nursing students at the Faculty of Health Sciences Nursing Department of Kafkas University between October 10 and November 5, 2022. Data collection tools were created on the internet using Google Forms and a link was created online. Data were collected using the“Identification Characteristics Question Form”,“Self-Confidence Scale”, and“Attitude Scale towards Nursing Profession”, and analyzed by utilizing the IBM SPSS Statistics 28 package program. 63% of the students who participated in the research were female and their average age was 20.97±3.28. The mean self-confidence score of nursing students participating in the study was 113.23 ± 28.40 and the mean attitude score towards the nursing profession was 153.93 ± 24.87. The Pearson correlation coefficient between the self-confidence scale scores and attitude scale scores towards the nursing profession of nursing students participating in the study was found to be 0.394. As a result, it was determined that nursing students participating in the study had moderate self-confidence and positive professional attitudes.