COVİD-19 pandemisi döneminde bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerin etkili iletişim becerilerinin değerlendirilmesi
Assessment of effective communication skills of nurses woeking in a training and research hospital duri̇ng the COVİD 19 pandemic
  1. Tez No: 787200
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma COVID-19 pandemisi döneminde bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerin etkili iletişim becerilerini değerlendirmeyi amaçlayan kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. İstanbul Avrupa yakasında bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 176 hemşire bu çalışmanın örneklemini oluşturdu. Çalışmanın verileri iki bölümden oluşan bir anket formu ile toplandı. Formun birinci bölümünde sosyodemografik özelliklerin belirlenmesi amacıyla bir soru formu, ikinci bölümde ise İletişim Becerileri Envanteri kullanıldı. Çalışmanın verileri SPSS 24.0 programı ile analiz edildi. Verilerin normallik testi yapıldı ve normal dağılım gösterdikleri saptandı. Tanımlayıcı özellikler sayı, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma şeklinde gösterildi. Katılımcıların ölçek puanlarının değişkenlere göre karşılaştırılmasında Student t testi yapıldı. Nicel değişkenlerin ilişkisel analizinde Pearson korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional and descriptive study aiming to evaluate the effective communication skills of nurses working in a training and research hospital during the COVID-19 pandemic. 176 nurses working in a training and research hospital located on the European side of Istanbul constitute the sample of this study. The data of the study were collected with a questionnaire consisting of two parts. In the first part of the form, a questionnaire was used to determine sociodemographic characteristics, and in the second part, the Communication Skills Inventory was used. The data of the study were analyzed with SPSS 24.0 program. The data were tested for normality and it was found that they showed normal distribution. Descriptive features were presented as numbers, percentages, minimum, maximum, mean, and standard deviation. Student's t test was used to compare the descriptive variables with the scale scores. Pearson correlation analysis was performed in the relational analysis of quantitative variables.