Beden kütle indeks düzeylerine göre normal ve obez olan bireylerin beslenme davranışlarının incelenmesi
Investigation of the nutritional behaviors of normal and obesity individuals according to their body mass index levels
- Tez No: 787207
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN KAPANCIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışma BKİ düzeylerine göre normal ve obez olan bireylerin yeme tutum testi ile beslenme davranışlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Kesitsel türde yapılmış bu araştırmanın etik kurul raporu alınmış olup evreni, Diyetdem sağlıklı beslenme ve danışmanlık merkezine 1–30 Ağustos 2022 tarihleri arasında başvurmuş olan 18-65 yaş arası gönüllü bireyler olarak belirlenmiştir. Araştırmada BKİ düzeylerine göre 60 kişi normal (18.50-24.99 kg/m2) ve 60 kişi obez (≥30,0 kg/m2) olan toplam 120 kişiye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak 27 soruluk anket formu (Ek-1) ve 40 soruluk yeme tutum testi (Ek-2) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the eating behavior test of individuals who are normal and obese according to their BMI levels. Material and Methods: The ethics committee report of this cross-sectional study was obtained and its population was determined as volunteer individuals aged 18-65 who applied to Diyetdem healthy nutrition and counseling center between 1-30 August 2022. In the study, a total of 120 people were reached, 60 of whom were normal (18.50-24.99 kg/m2) and 60 of whom were obese (≥30.0 kg/m2) according to their BMI levels. A questionnaire with 27 questions (Annex-1) and an eating attitude test with 40 questions (Annex-2) were used as data collection tools.