Okul yöneticilerinin bireysel kültürel değerlerinin liderlik yönelimleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of school headmasters' individual cultural values and leadership orientations
  1. Tez No: 787258
  2. Yazar: YAREN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KASAPOĞLU TANKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde kültür kelimesi pek çok farklı anlamda kullanılmaktadır. Kültür, bir toplumun geçmişten bugüne oluşturduğu ve kuşaktan kuşağa aktarılan bilgi, inanç̧, gelenek, görenek, örf ve âdet, ahlak, sanat gibi değerlerin bütünüdür. Toplumlar kültürü uzun bir süreç içerisinde inşa eder. Bu nedenle, her toplumun temelinde farklı kültürler yatar. Bireylerin yaşama, düşünme, inanma şekilleri, problem çözme tutum ve davranışları kültürden izler taşıdığı gibi liderlik yönelimlerinde de kültürden izler görülebilir. Bu çalışmada Diyarbakır ilinde görev yapan okul yöneticilerinin bireysel kültürel değerleri ve bu değerlerin liderlik yönelimleriyle ilişkisi cinsiyet, yaş, öğretmenlikteki ve yöneticilikteki deneyim değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmada tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Diyarbakır ilinde 2021-2022 Eğitim Öğretim yıllında liselerde görev yapmakta olan 179 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise, Diyarbakır ilinde amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen 124 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Liderlik Davranışları Yönelim Ölçeği”ile“Bireysel Kültürel Değerler Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Dağılımın normalliğine karar vermek için Kolmogorov – Smirnov testi kullanılmış ve testin sonucunda dağılım normal kabul edilmemiştir. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi Kruskal Wallis H testi ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre cinsiyet ve yaş değişkenlerinde anlamlı ilişkiler ortaya koyulurken diğer demografik değişkenler anlamlı bir ilişki göstermemiştir. Araştırma sonuçlarına göre, erkek yöneticilerin kadın yöneticilere göre belirsizlikten kaçınma ve erillik özellikleri daha yüksekken kadın yöneticilerin liderlik yönelimlerine olan farkındalıkları daha yüksektir. Ayrıca yaş ilerledikçe uzun erimlilik özelliğinin arttığı görülmüştür. Araştırmada okul yöneticilerinin bireysel kültürel değerleri ile liderlik yönelimleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bireysel kültürel değerlerden kolektivizm ve uzun erimlilik boyutlarına göre liderlik yönelimleri değişiklik göstermektedir. Araştırma sonuçlarına göre, topluluğu önemseyen ve planlarını uzun vadeli yapan liderlerin yönelimlerinin insana yönelik, yapıya yönelik, dönüşümsel ve karizmatik olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the word culture is used in many different senses. Culture is the whole of values ​​such as knowledge, belief, tradition, custom, morality, art, which a society has formed from the past to the present and transferred from generation to generation. Societies build culture in a long process. Therefore, the foundation of every society based on different cultures. As individuals' way of living, thinking, believing, problem-solving attitudes and behaviors carry traces of culture, cultural traces can also be seen in leadership orientations. In this study, the cultural values ​​of school administrators working in Diyarbakır province and the relationship between these values ​​and leadership orientations were examined in terms of gender, age, experience in teaching and administration. Correlational survey model, one of the scanning models, was used in the research. The universe of the research consists of 179 school administrators working in high schools in Diyarbakır province in the 2021-2022 academic years. The research sample, on the other hand, consists of 124 high school principals selected by purposive sampling method in Diyarbakır. In the study, data were collected using the Leadership Orientation Scale and the Individual Cultural Values ​​Scale. Kolmogorov – Smirnov test was used to decide the normality of the distribution and the distribution was not considered normal as a result of the test. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and correlation analysis were used in the analysis of the data. According to the findings of the study, while significant relationships were revealed in gender and age variables, other demographic variables did not show a significant relationship. According to the findings of the study, while significant relationships were revealed in gender and age variables, other demographic variables did not show a significant relationship. According to the results of the research, while the uncertainty avoidance and masculinity characteristics of male managers are higher than female managers, female managers' awareness of leadership orientations is higher. In addition, it has been observed that the long-range feature increases with age. In the study, it was determined that there was a low level of positive correlation between the individual cultural values ​​of school administrators and their leadership orientations. Leadership orientations vary according to individual cultural values, collectivism and long-term dimensions. According to the results of the research, it is seen that the orientations of the leaders who care about the community and make long-term plans are human-oriented, structure-oriented, transformational and charismatic.