Ters yüz öğrenmeye dayalı öğretim programının öğretmen adaylarının akademik başarısına ve 21. yüzyıl öğrenme becerilerine etkisi
The effect of the flipped learning curriculum on the academic success and 21st-century learning skills of teacher candidates
- Tez No: 787261
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı Ters Yüz Öğrenme Modeline (TYÖM) dayalı olarak hazırlanmış Öğretim İlke ve Yöntemleri (ÖYT) dersinin öğretmen adaylarının akademik başarı düzeyleri, eleştirel düşünme eğilimleri, iletişim becerileri, dijital okuryazarlık becerileri ve işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Aynı zamanda araştırmaya katılan öğretmen adaylarının uygulanan modele ilişkin görüşlerinin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin eş zamanlı olarak kullanıldığı iç içe geçmiş karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Solomon dört gruplu araştırma deseni, nitel boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 akademik eğitim-öğretim yılının güz döneminde bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesindeki Fen Bilgisi, İlköğretim Matematik, İngilizce ve Türkçe Öğretmenliği anabilim dallarında öğrenim gören 2. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada“Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği”,“İletişim Becerileri Ölçeği”,“Dijital Okuryazarlık Becerileri Ölçeği”,“İşbirlikli Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği”“Ters Yüz Öğrenmeye Yönelik Öğrenci Görüşleri Anketi”,“Akademik Başarı Testi”ve“Görüşme Formu”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre TYÖM'nin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin akademik başarıları, eleştirel düşünme eğilimleri, iletişim becerileri ve dijital okuryazarlık becerilerine ilişkin elde ettikleri puanlarda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artış olduğu görülmüştür. Deney gruplarının akademik başarı son test puanları kontrol gruplarından istatisitiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. Bununla birlikte, deney-1 grubunun iletişim becerileri son test puanlarının her iki kontrol grubundan da yüksek bulunmuştur. Her iki deney grubunun dijital okuryazarlık düzeylerinin kontrol-2 grubundan anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Deney grubunda yer alan öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler kodlanmış ve temalaştırılmıştır. Buna göre, öğrencilerin TYÖM'ye ilişkin görüşleri dört ana tema ve onların altında yer alan 19 alt tema şeklinde sunulmuştur. Öğrenciler, TYÖM'nin akademik başarıyı ve kalıcılığı artırdığını belirtirken, aynı zamanda modelin öğrendiklerini uygulama fırsatı sunduğunu ifade etmişlerdir. Son olarak, öğrenci görüşlerine göre deneysel uygulamanın öğrencilerin eleştirel düşünme, iletişim ve işbirliği becerilerini geliştirmeye katkı sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Teaching Principles and Methods course based on the Flipped Learning Model (FLM) on the academic achievement levels, critical thinking dispositions, communication skills, digital literacy skills and attitudes towards cooperative learning of pre-service teachers. At the same time, it was aimed to determine the opinions of the pre-service teachers participating in the research about the applied model. The nested mixed research design, in which quantitative and qualitative research methods are used simultaneously, was used in the research. In the quantitative dimension of the research, the Solomon four-group research design was used, and in the qualitative dimension, the case study design was used. The study group of the research consisted of 2nd year students studying in the departments of Science, Elementary Mathematics, English, and Turkish Language Teaching at a state university in the fall semester of the 2021-2022 academic year. In the research,“Critical Thinking Tendency Scale”,“Communication Skills Scale”,“Digital Literacy Skills Scale”,“Attitude Scale Towards Collaborative Learning”,“Academic Achievement Test”and“Interview Form”were used as data collection tools. According to the research findings, it was observed that there was a statistically significant increase in the academic achievement, critical thinking disposition, communication skills and digital literacy skills of the students in the experimental group in which FLM was applied. The academic achievement post-test scores of the experimental groups were statistically significantly higher than the control groups. However, the communication skills post-test scores of the experimental-1 group were higher than both control groups. It was observed that the digital literacy levels of both experimental groups were significantly higher than the control-2 group. The data obtained from the interviews with the students in the experimental group were coded and themed. Accordingly, students' views on FLM were presented as four main themes and 19 sub-themes under them. While the students stated that FLM increases academic success and permanence, they also stated that the model offers the opportunity to apply what they have learned. Finally, according to the students' opinions, it was seen that the experimental application contributed to the development of students' critical thinking, communication, and cooperation skills.