Çeşitli derin ötektik sıvılarda elektrokimyasal analiz yöntemi ile katkı kimyasallarının etkisinin çinko ve nikel metalleri için incelenmesi
Investigation of the effect of additive chemicals for zinc and nickel metals by electrochemical analysis method in various deep eutectic liquids
  1. Tez No: 787262
  2. Yazar: MÜCAHİT OFLAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH CİHANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasında derin ötektik sıvı (DES) kullanılarak saf nikel ve çinko kaplamaları üretilmiş olup, üretilen saf kaplamalar katkı kimyasalı ile üretilen nikel ve çinko kaplamalar ile karşılaştırılarak fiziksel ve morfolojik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu tez çalışmasında temel amaç saf nikel ve çinko kaplamaların fiziksel ve morfolojik özelliklerini kaplama banyolarına eklenen katkı kimyasallarının pozitif etkisi ile iyileştirmektir. Tez çalışmasında kaplama işleminin gerçekleşeceği 50mL'lik beherler içerisinde iki ana DES hazırlanmıştır. Birincisi ikili bileşim komponent karışımı ile oluşturulan, molar olarak 1:4 karışımından meydana gelen ZnCl2:EG ve ikincisi üçlü komponent karışımı ile hazırlanan molar olarak 1:4:0,4 karışımından meydana gelen ChCl:EG:NiCl26H2O DES çözeltisidir. Üretilen DES'lerin içerisine potasyum hidrojen tartarat (PHT), sodyum sitrat tribazik (SCT) ve amonyum klorür (NH4Cl) katkı maddeleri eklenerek toplamda sekiz adet DES üretilmiş olup üretilen DES'lerin iletkenlik ve pH gibi fiziksel özellikleri incelendi. Elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesinde dönüşümlü voltametri ve kronoamperometri teknikleri kullanıldı. Her iki teknikte de analizler üç elektrotlu sistem kullanılarak gerçekleştirildi. Fiziksel ve elektrokimyasal özellikleri incelenen DES çözeltilerini kullanılarak yumuşak çelik üzerine çinko ve nikel kaplaması yapıldı. Elde edilen kaplamaların yüzey pürüzlülük ve kalınlık ölçümü, sertlik ölçümü, SEM-EDS analizi ve XRD analizleri yapıldı. Yapılan analizler sonrasında katkı maddeleri eklenerek yapılan kaplamaların katkı kimyasalı içermeyen sistemler sistemler ile karşılaştırması yapılarak incelendi. Yapılan analizler sonucunda elde edilen verilere göre NH₄Cl katkı kimyasalının kaplamanın sertliğini, kalınlığını ve pürüzlülüğü arttırdığı, tane yönlenmelerini ve boyutunu değiştirdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında kullanılan tüm katkı maddelerinin kaplama özellikleri incelenerek kaplama yapısına avantaj ve dezavantaj sağlayan özellikleri verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, pure nickel and zinc coatings were produced using deep eutectic liquid (DES), and then the coatings were reworked in these baths by mixing different additive chemicals. Coatings produced with additive chemicals were compared with pure coatings, and their effects on physical and morphological properties were investigated. The primary purpose of this thesis is to improve the physical and morphological properties of pure nickel and zinc coatings with the positive effect of additive chemicals added to the coating baths. In the thesis study, two main deep eutectic liquids (DES) were prepared in 50mL beakers where the coating process would take place. The first is zinc chloride: ethylene glycol, which is formed with a mixture of binary components in a 1:4 molar ratio, respectively, and the second is choline chloride: ethylene glycol: nickel chloride Hexa hydrate DES solution, which is prepared with 1:4:0,4 in molar ratio, respectively. A total of eight DESs were produced by adding potassium hydrogen tartrate (PHT), sodium citrate tribasic (SCT), and ammonium chloride (NH₄Cl) additives into the produced DESs, and the physical properties of these DESs such as conductivity and pH were examined. Cyclic voltammetry and chronoamperometry techniques were used to examine their electrochemical properties. Zinc and nickel plating were done on mild steel by using DES solutions, whose physical and electrochemical properties were examined. Surface roughness and thickness measurement, hardness measurement, SEM-EDS analysis, and XRD analysis of the obtained coatings were performed. After the analysis, the coatings made by adding additives were compared with the additive-free systems. As a result of the measurements and analyzes, it was determined that the NH₄Cl additive chemicals increased the hardness, thickness and roughness of the coating and changed the grain orientation and size. Consequently, the advantages and disadvantages of employed additives for the electrodeposition of zinc and nickel were examined, and the results were given.