Moda tasarımının dijital platformlarda temsili
- Tez No: 787282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN TOK DERECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Moda tasarımı geçmişten günümüze birçok farklı şekilde temsil edilmiş ve tasarımcılar özgün temsil biçimlerini oluşturmuşlardır. Defileler ve bu defilelerde giysileri taşıyan modeller, fotoğraf çekimleri, farklı tekniklerle oluşturulmuş illüstrasyonlar ve eskizler, sahne şovları veya farklı reklam kampanyaları bunlardan bazılarıdır. Modada veya görsel sanatlarda kullanılan temsil biçimleri günümüze gelene kadar birçok değişim ve gelişim göstermiştir. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte bu tekniklerde de gelişmeler olmuştur. 21. yüzyıl ortamındaki değişiklikler, bilgisayarlar ve internet tarafından temsil edilmektedir ve çeşitli teknolojilerin gelişimi, sadece insan yaşamında değil, aynı zamanda moda tasarımının ve sanatın yaratılmasında ve temsilinde de yeni yönler ve değişiklikler ortaya çıkarmaktadır. Görsel sanatlar alanında, teknolojik değişimler aktif olarak kullanılmakta, her gün değişmekte, yeni ifade alanları genişletmekte ve sanatın kendisini zenginleştirmektedir. Sanatçılar ve tasarımcılar, dijital kültürdeki tasarım ortamının karmaşık olması ve kullanıcıların ihtiyaçları ve kullanım kalıplarının hızla değişmesi nedeniyle temelde farklı zorluklarla karşı karşıyadır. Sadece tasarlanan nesnenin işlevi ve rolü değil, aynı zamanda tasarım araçları, yöntemleri ve kullanıcı ortamı da büyük değişimler geçirmekte ve bu nedenle temsil için yeni yönler gerekmektedir. Bu yeni esneklik, tasarım ve temsil alanını dijitalizm ile yaratıcı bir şekilde değiştirmektedir. Bu çalışmanın amacı ilk olarak geçmişten günümüze modada temsil biçimlerinin neler olduğuna değinmek ve özellikle Dijital Çağda modanın temsil platformları, yöntemlerinin ve araçlarının neler olduğunun araştırılmasıdır. Bu süreçteki değişimin yakın geleceğe nasıl evrileceği konusu da ayrıca çalışmanın hedef çıkarımları arasındadır. Çalışmada konuya ilişkin terim, kavram ve olguların araştırılmasında literatür araştırması yöntemi kullanılmış ve veriler görseller ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fashion design has been represented in many different ways from the past to the present and designers have created unique representations. Some of these are fashion shows and models wearing clothes, photo shoots, illustrations and sketches created with different techniques, stage shows or different advertising campaigns. The forms of representation used in fashion or visual arts have undergone many changes and developments until today. With the introduction of technology into our lives, there have been developments in these techniques. Changes in the 21st century environment are represented by computers and the Internet, and the development of various technologies brings about new directions and changes not only in human life, but also in the creation and representation of fashion design and art. In the field of visual arts, technological changes are actively used, changing every day, expanding new fields of expression and enriching the art itself. Artists and designers face fundamentally different challenges as the design landscape in digital culture is complex and users' needs and usage patterns change rapidly. Not only the function and role of the designed object, but also the design tools, methods and user environment are undergoing major changes and therefore new aspects are required for representation. This new flexibility is creatively replacing the field of design and representation with digitalism. The aim of this study is to first touch on the forms of representation in fashion from the past to the present, and to investigate the representation platforms, methods and tools of fashion, especially in the Digital Age. The subject of how the change in this process will evolve into the near future is also among the target inferences of the study. In the study, the literature research method was used to investigate the terms, concepts and facts related to the subject and the data were supported by visuals.