Farklı tip yapıştırma ajanlarının mine demineralizasyonuna etkisinin yapay karyojenik süspansiyon ortamında değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different TYPES of adhesive agents on enamel demineralization in artificial cariogenic suspension
- Tez No: 787288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sunulan çalışmada, çekilmiş insan üst birinci küçük azı dişlerine farklı tip yapıştırma ajanları kullanılarak yapıştırılan braketlerin çevresindeki mine demineralizasyonlarının yapay karyojenik süspansiyon ortamında değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu in vitro çalışmada, 60 adet çekilmiş insan üst birinci küçük azı dişi kullanıldı. Çekilmiş dişler, her grupta 20 adet üst birinci küçük azı dişinin olduğu 3 gruba ayrıldı. Grup 1'de; Transbond XT Primer + Transbond XT Light Cure Adesive (3M Unitek, Monrovia, Kaliforniya), Grup 2'de; GC Ortho Connect Light Cure Adesive (GC Crop, Tokyo, Japan) ve Grup 3'te; Transbond™ Plus Self Etching Primer + Transbond XT Light Cure Adesive (3M Unitek, Monrovia, Kaliforniya) yapıştırma ajanları kullanılarak braketleme yapıldı. Tüm gruplarda Gemini metal (3M Unitek, Monrovia, Kaliforniya) braketler kullanıldı. Dişler üzerinde, braketleme sonrası braketlerin gingival, oklüzal ve proksimal kısımlarındaki mine yüzeyleri DIAGNOdent pen (KaVo, Biberach, Almanya) ile ölçülerek demineralizasyon değerleri kaydedildi (T0). Daha sonra dişler Streptococcus mutans, sükroz ve yapay tükürük ile hazırlanmış yapay karyojenik süspansiyon ortamına yerleştirildi ve süspansiyon 48 saatte bir yenilendi. 28 gün sonunda dişler süspansiyon içerisinden çıkarıldı. Braketlerin gingival, oklüzal ve proksimal kısımlarındaki mine yüzeyleri DIAGNOdent pen ile yeniden ölçülerek demineralizasyon değerleri kaydedildi (T1). Elde edilen verilerin homojen dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-simirnov testiyle, grup içi karşılaştırmalar Wilcoxon testiyle, gruplar arası karşılaştırmalar ise Mann-whitney U ve Kruskal-wallis testleriyle gerçekleştirildi. Tüm gruplarda, T1 döneminde T0 dönemine göre braketlerin ölçüm yapılan tüm mine yüzeylerindeki demineralizasyon değerleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (p≤0,05). T1 döneminde, Grup 1 ve 2'de oklüzal mine yüzeylerinin demineralizasyon değerleri, Grup 3'e göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (p≤0,05). Grup 1 ve 2'de T0/T1 dönemleri arasında oklüzal mine yüzeyi demineralizasyon değerindeki artış miktarı Grup 3'ten istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti (p≤0,05). T1 döneminde gruplar arasında proksimal ve gingival mine yüzeylerinin demineralizasyon değerleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Çalışma sonucunda, brakete komşu tüm mine yüzeylerinde, mikrobiyal dental plak için artan retansiyon alanlarının oluşması sonucu mine demineralizasyon değerlerinde önemli oranda artışlar olduğu gözlendi. Asitle pürüzlendirme uygulanmayan Transbond™ Plus Self Etching Primer yapıştırma ajanının kullanıldığı dişlerde anlamlı şekilde daha az oklüzal mine yüzeyi demineralizasyonu gerçekleştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In the present study, it is aimed to evaluate the enamel demineralization around the brackets attached to the extracted human maxillary first premolars using different types of bonding agents in an artificial cariogenic suspension environment. In this in vitro study, 60 extracted human maxillary first premolars were used. Extracted teeth were divided into 3 groups with 20 maxillary first premolars in each group. In Group 1; Transbond XT Primer + Transbond XT Light Cure Adesive (3M Unitek, Monrovia, California), in Group 2; In GC Ortho Connect Light Cure Adesive (GC Crop, Tokyo, Japan) and Group 3; Bracketing was performed using Transbond™ Plus Self Etching Primer + Transbond XT Light Cure Adesive (3M Unitek, Monrovia, California) bonding agents. Gemini metal (3M Unitek, Monrovia, California) brackets were used in all groups. After bracketing, enamel surfaces on the gingival, occlusal and proximal parts of the brackets were measured with a DIAGNOdent pen (KaVo, Biberach, Germany) and demineralization values were recorded on the teeth (T0). Then, the teeth were placed in artificial cariogenic suspension medium prepared with Streptococcus mutans, sucrose and artificial saliva, and the suspension was renewed every 48 hours. After 28 days, the teeth were removed from the suspension. Demineralization values of enamel surfaces on the gingival, occlusal and proximal parts of the brackets were recorded with DIAGNOdent (T1). The obtained data are compared with the Kolmogorov-Smirnov test, whether they are distributed by mountains or not, with the Wilcoxon test for in-group comparisons, and with the Mann-Whitney-U and Kruskal tests for intergroup comparisons. In all groups, demineralization values on all enamel surfaces of the brackets were found to be statistically significantly higher in the T1 period than in the T0 period (p≤0,05). In the T1 period, demineralization values of occlusal enamel surfaces in Groups 1 and 2 were found to be statistically significantly higher than in Group 3 (p≤0,05). The amount of increase in occlusal enamel surface demineralization value between T0/T1 periods in Groups 1 and 2 was statistically significantly higher than Group 3 (p≤0,05). There was no statistically significant difference in demineralization values of proximal and gingival enamel surfaces between the groups in the T1 period (p>0,05). As a result of the study, it was observed that there was a significant increase in enamel demineralization values due to the formation of increased retention areas for microbial dental plaque on all enamel surfaces adjacent to the bracket. Significantly less occlusal enamel surface demineralization was observed in teeth in which Transbond™ Plus Self Etching Primer bonding agent was not applied with acid etching.