İskeletsel burun profil morfolojisinin maloklüzyon ile ilişkisinin lateral sefalometrik film üzerinden retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the relationship between skeletal nose profile morphology and malocclusion on lateral cephalometric film
- Tez No: 787289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, burnun iskeletsel sagital profil morfolojisi ile sagital iskeletsel maloklüzyonlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışma ortodontik tedavi görmemiş post-pubertal dönemdeki 49'u erkek ( ort.yaş 17,91 ± 1,16 ) 86'sı kadın ( ort.yaş 17,78 ± 1,91 ) toplam 135 bireyin (ort. yaş 17,88 ± 3,14) lateral sefalometrik filmleri üzerinde yapılan ölçümleri içermektedir. Grupların kadın ve erkek olarak oluşturulduğu çalışmada, bireyler cinsiyetten bağımsız olarak iskeletsel açıdan da Steiner'in ANB açısına göre iskeletsel Sınıf 1, Sınıf 2 ve Sınıf 3 olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Ayrıca her bir iskeletsel grup, grup içinde kadın ve erkek olarak da 2 gruba ayrılarak karşılaştırıldı. Her bir sefalometrik film üzerinde 4 tanesi doğrusal, 1 tanesi açısal olmak üzere toplam 5 parametre ölçüldü. Her ölçümün aritmetik ortalaması ve standart sapması hesaplandı. İstatistiksel analizler için normal dağılım gösteren verilerde bağımsız örneklem t test (student t test) ve tek yönlü varyans analizi (One Way Anova), normal dağılım göstermeyen verilerde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulandı. Bulgular: R-A (Rhinion - A noktası), N-A (Nasion – A noktası), N-ANS(Nasion- Anterior nasal spina) doğrusal burun parametreleri iskeletsel gruplardan bağımsız olarak cinsiyet grupları arasında anlamlı farklılık gösterirken (p≤0,05), N-R (Nasion-Rhinion) doğrusal burun parametresi ise sadece cinsiyetten bağımsız iskeletsel maloklüzyon grupları arasında anlamlı farklılık göstermiştir(p≤0,05). Tüm gruplarda, nazal kemik konkavite açısında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Sonuçlar: Çalışmamızın sonuçlarına göre tüm doğrusal burun parametrelerinde erkeklerin kadınlardan daha uzun ölçümlere sahip olduğu görüldü. İskeletsel Sınıf 3 bireylerde iskeletsel Sınıf 1 ve 2 bireylere göre tüm doğrusal burun parametrelerinde daha uzun ölçümler gözlendi. Nazal kemik konkavite açısının iskeletsel Sınıf 2 bireylerde daha büyük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between the skeletal sagittal profile morphology of the nose and sagittal skeletal malocclusions. Materials and methods: The study was conducted in a total of 135 individuals (mean age 17,88 ± 3,49 males (mean age 17,91 ± 1,16) and 86 females (mean age 17,78 ± 1,91) in the post-pubertal period who did not receive orthodontic treatment. 14) includes measurements made on lateral cephalometric films. In the study, in which the groups were formed as male and female, individuals were divided into 3 groups as skeletal Class 1, Class 2 and Class 3 according to Steiner's ANB angle, regardless of gender. In addition, each skeletal group was compared by dividing it into 2 groups as male and female within the group. A total of 5 parameters, 4 linear and 1 angular, were measured on each cephalometric film. The arithmetic mean and standard deviation of each measurement were calculated. For statistical analysis, independent sample t-test (student t-test) and one-way analysis of variance (One Way Anova) were used for normally distributed data, and Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used for data that did not show normal distribution. Results: While linear nasal parameters of R-A (Rhinion - A point), N-A (Nasion - A point), N ANS (Nasion - Anterior nasal spina) differ significantly between gender groups regardless of skeletal groups (p≤0,05), N-R (Nasion-A point) Rhinion) linear nose parameter showed significant difference only between skeletal malocclusion groups regardless of gender (p≤0,05). There was no statistically significant difference in nasal bone concavity angle in all groups (p>0,05). Conclusions: According to the results of our study, it was observed that men had longer measurements than women in all linear nasal parameters. Longer measurements were observed in all linear nasal parameters in skeletal Class 3 individuals than in skeletal Class 1 and 2 individuals. It was observed that the nasal bone angle was greater in skeletal Class 2 individuals.