Farklı tip yapıştırıcı ajanların ortodontik braket kopma dayanımına etkisinin laboratuvar ortamında değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different types of adhesive agents on orthodontic bracket bond strength in a laboratory environment
- Tez No: 787287
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİÇEK
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, laboratuvar ortamında konvansiyonel asitle pürüzlendirme yöntemiyle pürüzlendirilmiş dişlere farklı tip yapıştırıcı ajanlar kullanılarak yapıştırılmış braketlerin kesme kopma dayanımının kopma vuruş sayısı karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. 60 adet insan üst küçük azı dişi 3 gruba ayrıldı ve tüm dişlere Gemini paslanmaz çelik metal braketler (3M Unitek, Monrovia, CA) yapıştırıldı. Grup 1'de Transbond™ XT Primer (3M Unitek, Monrovia, CA) ve Transbond™ XT Light Cure Adhesive Paste kompozit (3M Unitek, Monrovia, CA), Grup 2'de BracePaste® MTP Primer (American Orthodontics, Sheboygan, WI) ve BracePaste® Adhesive kompozit (American Orthodontics, Sheboygan, WI) ve Grup 3'te Ortho Solo™ Primer (Ormco, Orange, CA) ve Grengloo™ Adhesive kompozit (Ormco, Glendora, CA) kullanıldı. Örnekler, kapalı çevrim kontrollü, düşük çevrimli, 10 N kapasiteli ve uç hızı 300 mm/dk olan yorulma makinesi ile kopma testine tabi tutuldu. Braketlerin kopma vuruş sayıları kaydedildi. Elde edilen verilerle yapılan Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U testlerine göre gruplar arası kesme kopma vuruş sayıları açısından istatistiksel anlamlı farklılıklar bulundu (p≤0,05). Grup 3' te, Grup 1 ve Grup 2'ye göre anlamlı şekilde daha fazla kopma vuruş sayısı ile daha yüksek kopma dayanımı gözlendi (p≤0,05). Grup 1 ve Grup 2 örneklerinin kesme kopma vuruş sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). Yapılan çalışma sonucunda, kullanılan yapıştırıcı ajan tipinin braket kopma dayanımına etkisi olduğu ve Grengloo™ Adhesive yapıştırıcı ajanının (Ormco, Glendora, CA) daha yüksek kopma dayanımı gösterdiği gözlendi. BracePaste® Adhesive (American Orthodontics, Sheboygan, WI) ve Transbond™ XT Light Cure Adhesive Paste (3M Unitek, Monrovia, CA) yapıştırıcı ajanlarının benzer kopma dayanımına sahip oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the shear bond strength of brackets adhered to teeth etched with conventional acid etching method in laboratory environment by using different types of adhesive agents, by comparing the number of shear strokes. 60 human maxillary premolars were divided into 3 groups and Gemini stainless steel metal brackets (3M Unitek, Monrovia, CA) were bonded to all teeth. In Group 1, Transbond™ XT Primer (3M Unitek, Monrovia, CA) and Transbond™ XT Light Cure Adhesive Paste composite (3M Unitek, Monrovia, CA); In Group 2, BracePaste® MTP Primer (American Orthodontics, Sheboygan, CA) and BracePaste® Adhesive composite (American Orthodontics, Sheboygan, WI); In Group 3 Ortho Solo™ Primer (Ormco, Orange, CA) and Grengloo™ Adhesive composite (Ormco, Brea, CA) was used. The specimens were subjected to the shear test with a closed-loop controlled, low-cycle fatigue machine with a capacity of 10 N and a crosshead speed of 300 mm/min. The number of shear strokes the brackets were recorded. According to the Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U tests performed with the data obtained, statistically significant differences were found between the groups in terms of shear-bond strokes (p≤0,05). Significantly higher number of shear strokes and higher shear strength were observed in Group 3 compared to Group 1 and Group 2 (p≤0,05). There was no statistically significant difference between the shear-bond strokes of Group 1 and Group 2 samples (p>0,05). As a result of the study, it was observed that the type of adhesive used had an effect on the bond strength of the bracket and the Gengloo™ Adhesive (Ormco, Glendora, CA) adhesive agent showed higher bond strength. It was observed that BracePaste® Adhesive (American Orthodontics, Sheboygan, WI) and Transbond™ XT Light Cure Adhesive Paste (3M Unitek, Monrovia, CA) adhesive agents had similar bond strength.